Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dokumentární pondělí uvede film Nataša

19. 11. 2010 - PRAHA [Dokumentární pondělí]

Kameramanka a režisérka Ulli Gladik potkává Natašu, která žebrá ve Štýrském Hradci, a po několika rozhovorech ji doprovází domů do Brezniku, bývalého průmyslového města poblíž Sofie. V průběhu dvou let navštěvuje Gladik tuto mladou ženu v Bulharsku i v Rakousku a dokumentuje její život – její cesty i spolucestující, její práci žebračky, domov ve Štýrském Hradci, či její rodinný život a každodenní rutinu v Bulharsku.

Klišé o žebrácích z bývalého východního bloku se rozpadají s každým dalším obrazem. Nataša se od nás nijak neliší – někdy je šťastná, někdy ne, někdy je zamilovaná, někdy v depresi. Z loučení s jejím desetiletým synem Vaskem se stala rutina, přesto, že je stále bolestivé. Natašiným rodičům, sourozencům a synovi se daří protloukat právě díky Natašině „práci“. Někteří lidé pročesávají bývalé státní továrny a kolchozy a hledají v nich kovový šrot, který by se dal za pár korun prodat. Nataša má do důchodu ještě daleko, nemá žádné vyhlídky na získání práce a prakticky žádnou naději na budoucnost. S vyžebranými penězi se pokouší vytvořit snesitelné životní podmínky v domě, který je už několik desetiletí ve výstavbě.

Nataša mluví o žebrání se svým bratrem: „Na začátku to bylo těžké. Prvních pět dní jsem jen zírala do země – pak jsem se začala dívat lidem do očí. Když se díváš do země, nikdo ti nic nedá.“

Ruční kamera vytváří pocit blízkosti, ale zároveň zachovává respekt k jednotlivým postavám. Film ukazuje Natašu jako silnou a sebevědomou ženu, která se umí smát i prát - která ví, jak slavit, ale i co je třeba obstarat. Pocit, že by měl Natašu litovat, divákovi vnucován není.

Partnerem večera je Rakouské kulturní fórum v Praze.


Tomáš Tetiva

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz