Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nová vyhláška diskriminuje porodní asistentky

18. 10. 2010 - BRNO [Econnect/LLP]

Práce porodní asistentky byla v historii vždy součástí péče o ženu. Proč v současné době Česká republika brání porodním asistentkám, aby se postaraly o ženy, které si přejí rodit doma? Čeští úředníci a porodníci argumentují ochranou zdraví rodiček a dětí, samostatná péče porodních asistentek je přitom v mnoha zemích součástí bezpečné péče o rodičku.

Konference "Historická úloha porodních asistentek v péči o rodiče", která se koná ve středu 20. 10. 2010 v 10.00 v Domě osobního rozvoje MAITREA v Týnské ulici v Praze, chce upozornit na výhody péče porodních asistentek, což je nejen bezpečná alternativa porodnic při péči o bezproblémové rodičky, ale také velká finanční úspora.

Současná právní úprava platná od září je však vůči domácí péči porodních asistentek diskriminační, snaží se jí nepřiměřeně přísnou regulací zamezit a co nejvíce ztížit situaci všem ženám, které si přejí rodit jinde než v nemocnici. Přitom se u nás pro porod doma podle odhadů rozhodne každý rok asi jedno procento žen, což je o něco více než tisíc rodiček. Čerstvá vyhláška však stanovuje tak náročné technické podmínky pro vydávání registrace porodním asistentkám, že naprostá většina z nich nebude schopna je splnit. Pouze registrace je přitom opravňuje k asistenci u porodu bez dozoru lékaře. Ženy, které si přejí rodit doma jsou tedy státem „trestány“ za svou volbu odepřením odborné lékařské péče.

Konference se zúčastní Zuzana Štromerová z Porodního domu U čápa, lékařka Jana Tomasová, o současné situaci porodních asistentek bude hovořit Ivana Königsmarková z Unie porodních asistentek, legislativu zabezpečení porodní asistence u nás přijde představit právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota a o německém systému poskytování péče přijede pohovořit zkušená porodní asistentka Barbara Kosfeld.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz