Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Antimonopolní úřad nebude zkoumat, zda megatendry poškodí lesy

27. 4. 2010 - PRAHA [Econnect]

Antimonopolní úřad, potvrdil, že při prověřování megatendrů, které vypsaly státní Lesy ČR, nebude posuzovat, jestli vypsaná pravidla zakázek poškodí lesní porosty. Napsal to v dopise adresovaném Hnutí Duha.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uvedl: „...není v pravomoci Úřadu posoudit veřejnou zakázku z hlediska jejích ekonomických, ekologických nebo sociálních dopadů“. ÚOHS nedávno kontroverzní megatendr pozastavil a prošetřuje jej.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta přitom nedávno napsal, že si je „...jist, že Úřadem [pro ochranu hospodářské soutěže] zahájené řízení přinese zevrubné posouzení všech aspektů těchto zadávacích řízení, a to jak z hlediska dodržení obecně závazných předpisů, tak i z hlediska jejich ekonomických, ekologických nebo sociálních dopadů.“

Generální ředitelství státních lesů plánuje svěřit všechny lesní celky na dobu až deseti let do faktické správy dřevařským firmám, které by zde zajišťovaly veškeré práce včetně prodeje dřeva – s tím, že o výnos se budou dělit. Hnutí DUHA prosazuje zrušení vypsaného tendru. Argumentuje, že dodavatelské společnosti ve snaze o rychlý zisk během desetileté lhůty budou poškozovat zdraví lesů holosečným kácením a podobnými praktikami. Ke zrušení tendru vyzvala vládu předminulý pátek drtivou většinou také Poslanecká sněmovna.

Veřejné pozemky ve správě Lesů ČR pokrývají více než šestinu české krajiny. Slouží jako místo k výletům – do státních lesů se každý víkend vydávají asi dva miliony lidí – a zadržováním srážek chrání města i obce před povodněmi. Domov zde má velká část tuzemské přírody.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl: „Antomonopolní úřad potvrdil, co všichni s výjimkou ministra zemědělství vědí. Není v jeho kompetenci prověřovat, zda pravidla vyhlášené megazakázky povedou ke zbytečným škodám na zdraví lesů. S tímhle se musí ministr zemědělství vypořádat sám. Po nedávném drtivém hlasování poslanců ze všech politických stran vládě nezbývá, než megatendr zrušit. Nová výběrová řízení musí také zajistit zdravé lesní hospodaření. Měl by se přestat vymlouvat či zdržovat a zařídit okamžité zrušení tendrů, jež mají svěřit veřejné lesy do péče dřevařských akciovek.“


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz