Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

NYT: CIA bude s vědci zkoumat změny klimatu

6. 1. 2010 - PRAHA [EcoMonitor]

Američtí vědci a špióni mají spolupracovat na výzkumu klimatických změn. K tomu jim mají sloužit tajná zařízení federální vlády, včetně družic a další pozorovacích zařízení CIA. Ty mají pomoci odhalit i skryté změny celkového stavu životního prostředí. Díky nejmodernější technice chtějí vědci zkoumat přírodní procesy tání ledovců nebo rozšiřování pouští, píše deník The New York Times.

Spolupráce fungovala již v minulosti, ale během vlády prezidenta Bushe byla přerušena. V minulém roce už CIA spolupracovala na výzkumu arktického moře, konkrétně změn pokrytí ledem během letních měsíců. Díky odtajnění snímků z pozorovacích satelitů by mělo prý dojít ke zrychlení vědeckého poznání, píše New York Times.

Podle Norberta Untersteinera z washingtonské univerzity, který je členem společného týmu vědců a špionů, jsou fotografie velmi kvalitní a využitelné. Navíc je podle něj tento způsob získávání informací ekonomičtější i jednodušší a nemá téměř žádný negativní dopad na zkoumané území. Podle Untersteinera otevře tání ledovců Arktidu pro námořní plavbu, pro rybáře a také pro hledače nových podmořských ložisek ropy a zemního plynu v hodnotě stovek miliard dolarů.

Nicméně vzhledem k tomu, že tajné služby USA nechtějí, aby jim protivníci viděli do karet, snímky, které budou odtajněny pro vědecké využití, budou technicky upraveny, například mít sníženou ostrost oproti originálu. Avšak snaha CIA zapojit se do vědeckého zkoumání klimatických změn má i své odpůrce. V říjnu prohlásil republikánský senátor za Wyoming John Barrasso, že tajná služba by měla chytat teroristy a ne „špehovat lachtany.“ Na straně vědců se do programu zapojilo šedesát lidí především z výzkumné sféry, ale i z průmyslu. Všichni musí projít bezpečností prověrkou.

„Je nesmysl si myslet, že program bude trvat padesát let,“ řekl New York Times Ralph J. Cicerone, prezident Národní akademie věd. Na druhou stranu má takováto spolupráce dlouhodobý potenciál. Už v letech 1992 -2001 fungovala spolupráce vědců a tajné služby při monitorování stavu životního prostředí známá jako Medea (Measurements of Earth Data for Environmental Analysis). Ta ale skončila příchodem prezidenta George W. Bushe do Bílého domu.

O opětovném nastartování spolupráce se hovoří od roku 2008, současné společná práce začaly na konci října 2009. Tisková mluvčí CIA uvedla, že podle ředitele této organizace Leona E. Panetta je důležité sledovat případné nebezpečí pro bezpečnost země, které představují přírodní procesy jako je rozšiřování pouští, růst hladiny moří nebo přesuny obyvatelstva.

Podle článku William J. Broad „C.I.A. Is Sharing Data With Climate Scientists“ zveřejněného v The New York Times 04. 01. 2010.


Hugo Charvát

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz