Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Lo Cor De la Plana zavedou posluchače do světa korsické polyfonie

30. 11. 2009 - PRAHA [Econnect]

O korsické polyfonii prohlásil britský hudebník John Cale, že kdyby takhle uměl zpívat, prodal by svoji duši ďáblu. Marseillská sestava Lo Cor De la Plana propojila korsickou polyfonii s provensálskou tradicí a berberskými pokřiky i s rytmy z pohoří Atlas a přijíždí opět roztančit Prahu. Jejich vystoupení patřilo k vrcholům předloňského veletrhu Womex v Seville a podle návštěvníků festivalu Respect 2008 i k tomu nejlepšímu, co loni na Štvanici zaznělo. V úterý 8. prosince se objeví na pódiu Paláce Akropolis.

Tradiční sborový zpěv, který jinde vymizel, se začal probouzet i na evropské pevnině. Skupina Lo Cor de la Plana z Marseille zpívá v jazyce dávných trubadurů - oksitánštině a zpěv doprovází arabskými bubínky, tleskáním a dupáním.

Polyfonický způsob zpěvu, kdy každý z hlasů zpívá vlastní melodii, je dnes spojován především s Korsikou a Sardinií. I když styl Lo Cor de la Plana působí neméně autenticky, představuje novotvar. Jedná se o tvůrčí vklad interpretů, kteří tak oživili tradiční melodie ze zpěvníků, kostelů i barů. Vedoucí skupiny, Manu Theron, žil v Alžírsku i Bulharsku, a tradiční texty převádí do šestihlasé polyfonie a rytmu, který narůstá a graduje s osudovou nevyhnutelností berberského rituálu z Maroka.

Lo Cor de la Plana neaktualizuje tradiční hudbu pomocí samplerů či remixů, ale autorským vkladem a tvůrčím posunem, například v tempu či dynamice. Repertoár této a capella formace tvoří okcitánské písně v podání šesti mužských hlasů s doprovodem dupání, tleskání a tamburín. V hudbě se protíná několik principů: revival regionálně, a nikoli národně vymezené kultury, návaznost na další středomořské kultury, včetně severoafrické, ale i stylová inovace. "Provensálská polyfonie" je totiž hudebním novotvarem skupiny, na rozdíl od korsické polyfonie, která existuje po staletí. Použitím čistě organických metod bez kláves či syntezátorů jsou Lo Cor de la Plana srovnatelní například s finskými Värttinä.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz