Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Petice za nalezení mírového řešení situace v Tibetu projednána Senátem PČR

27. 7. 2009 -, Econnect

V úterý 21.7. 2009 byla od 15 hodin v Senátu PČR na 9. schůzi Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice projednávána Petice za nalezení mírového řešení situace v Tibetu. Jednání proběhlo za přítomnosti předsedy výboru senátora Jaromíra Jermáře, dalších senátorů, zástupců Ministerstva zahraničních věcí ČR a zástupce petičního výboru z o.s. M.O.S.T.

Petice byla iniciována občanským sdružením M.O.S.T. a Skupinou překladatelů Tibet česky dne 10.12. 2008 u příležitosti 60. výročí Všeobecné deklarace lidských práv a svobod. Byla adresována prezidentu ČR, členům vlády, poslancům a senátorů. Podepsalo ji celkem 667 občanů a Česká republika se tak připojila k mezinárodní aktivitě organizace Studenti za svobodný Tibet (Students For a Free Tibet).

Petice žádala českou politickou reprezentaci, aby se během předsednictví EU při setkáních se svými čínskými protějšky zmiňovala o situaci v Tibetu, případech politických vězňů (Dhondupa Wangčhena, Jigmeho Guri, Rangjunga, Sangje Lhamo a Tenzina Deleka Rinpočheho) a připojila se tak k apelu mezinárodního společenství na čínskou vládu, aby situaci v Tibetu vyřešila.

Výsledkem jednání senátního výboru je nadále potvrzení podpory Tibetu ze strany vlády ČR a EU. Zástupce Ministerstva zahraničních věcí ČR PhDr. Jiří Šitler informoval o konkrétních výsledcích v otázce mírových jednání v Tibetu během předsednictví ČR v EU. Byly sjednoceny body k jednání pro členské země s představiteli čínské vlády, byly vedeny lidskoprávní dialogy – projednány byly tři případy politických vězňů zmiňovaných v petici (celkem bylo projednáno 99 případů z celé Číny). Na summitu EU v ČR byla s představiteli čínské vlády otázka dodržování lidských práv v Číně také projednávána, Tibet byl v té souvislosti zmíněn.

Dne 21.1. 2009 byla rovněž projednávána petice s 2194 podpisy žádající české politické představitele, aby se zasazovali o propuštění 11. pančhenlamy, 2. nejvyššího duchovního představitele Tibetu, Gendüna Čhökji Ňimy. V dubnu 2009 přijala česká vláda historicky první prohlášení k situaci v Tibetu.
“Občanské sdružení M.O.S.T. se kromě této petice zabývá projekty na zlepšení situace tibetských uprchlíků v indickém exilu”, sdělila koordinátorka projektů Karin Machatá. “Našimi nejvýznamnějšími projekty jsou kmotrovství na dálku – finančně podporujeme vzdělávání 152 tibetských dětí a seniorů žijících v exilu v severní Indii. Pomáháme při stavbě klášterní školy včetně malé kliniky v odlehlém himalájském údolí Spiti u tibetských hranic. S našimi aktivitami se zájemci mohou seznámit na každoročním Festivalu ProTibet, www.ProTibet.cz.”

Dalším iniciátorem petice je Skupina překladatelů Tibet česky (http://tibetcesky.blogspot.com). Podle Sandry Pikorové, členky petičního výboru, je skupina členem Mezinárodní protibetské sítě (International Tibet Support Network, ITSN, http://www.tibetnetwork.org). Spolupracuje s předními tibetskými exilovými organizacemi. Jejím cílem je propojení protibetských skupin a zvýšení informovanosti v ČR.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Festival ProTibet

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz