Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vykácení třetiny stromů na Střeleckém ostrově by znamenalo škodu půl miliardy

14. 7. 2009 - PRAHA [Arnika - Centrum pro podporu občanů]

Plánované vykácení 84 stromů na Střeleckém ostrově by způsobilo výrazné ochuzení ekosystémových služeb. Odborníci vyčíslili, že škoda by dosáhla 26,5 milionů korun ročně. Do doby, než by vyrostly na ostrově nové stromy, by se tak přechodná ztráta vyšplhala na půl miliardy korun. Vědci započítali klimatizační funkci stromů, produkci kyslíku, čištění a retenci vody a kapitálovou hodnotu biodiverzity. Nový posudek objednalo sdružení Arnika, které chce docílit omezení kácení pouze na nemocné stromy.

„Radnice Prahy 1 chce do rekonstrukce ostrova investovat 40 milionů korun. Nyní vidíme, že pokácení zdravých stromů by způsobilo škodu desetinásobně vyšší,“ řekl Martin Skalský ze sdružení Arnika, který chce prosadit omezení kácení na nezbytné minimum.

„Revitalizací se musí rozumět především revitalizace vegetace ostrova (lidé jsou tam pouhými návštěvníky) a nikoli zvětšování ploch zpevněných povrchů. Je proto třeba přehodnotit navržený projekt a kácet výběrově pouze ty jednotlivé stromy, které znamenají akutní bezpečnostní riziko pro návštěvníky ostrova a nahrazovat je okamžitě výsadbou nových stromů, zejména druhů přirozených danému prostředí,“ píše se v posudku, který vypracovali doc. Ing. Josef Seják, CSc., a doc. RNDr. Jan Pokorný, CSc.

Podle jejich výpočtu činí souhrnná plocha korun stromů určených k pokácení více než sedm tisíc metrů čtverečních. Z tohoto údaje pak vědci na základě vlastní metodiky vypočítali finanční hodnotu jednotlivých služeb, které stromy poskytují lidem.

„Často podléháme mylnému dojmu, že příroda funguje zcela zdarma a že si jí nemusíme vážit. V hustě zastavěném území města se ale bez služeb poskytovaných stromy neobejdeme. Mají bezprostřední dopad na lidské zdraví a kvalitu prostředí, v němž žijeme,“ vysvětluje RNDr. Jan Pokorný.

„Naše metodika oceňování služeb ekosystémů bude brzy předložena Ministerstvu životního prostředí ČR, pro něž jsme ji vyvinuli,“ doplňuje druhý z autorů, doc. Ing. Josef Seják. „Přepočítávání služeb přírody na peníze je sice pomocnou metodou, nicméně v dnešní době takovým číslům na rozdíl od abstraktních vyjádření rozumí každý. Je třeba si uvědomit, že kácením zdravých stromů by vznikly nepředstavitelné škody,“ říká Josef Seják.

„Jsme svědky posunu hodnot. Dříve všude převládal les, dnes už fungujících ekosystémů ubývá, proto máme více přívalových dešťů na straně jedné a sucha na straně druhé,“ říká Jan Pokorný. „Kdyby se snad hodnota ekosystémových funkcí, kterou uvádíme, zdála někomu vysoká, jen ať si zkusí vyrobit les. Nemáme znalosti ani peníze na to, abychom dokázali vyrobit živý organismus,“ vysvětluje Pokorný.

Celkovou rekonstrukci Střeleckého ostrova plánuje radnice Prahy 1. Součástí projektu má být i vykácení zhruba třetiny z celkem 287 stromů. Soudně znalecký posudek, zadaný sdružením Arnika, ovšem prokázal, že nemocných stromů je pouze 37, ostatní měly být pokáceny jen z architektonických důvodů.

Starosta Prahy 1 v minulém týdnu rozhodl o založení pracovní komise, která znovu prověří projekt rekonstrukce ostrova a doporučí jeho změny. Členy komise jsou jak zástupci radnice a projektanta, tak i představitelé občanských sdružení a nezávislí odborníci. Komise se poprvé sejde dnes, 14. července.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz