Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Organizace pro pomoc uprchlíkům vydala publikaci o evropském azylovém právu

17. 1. 2005 - PRAHA [Econnect / OPU]

Popis současného stavu harmonizace azylového práva v Evropské unii a kritické hodnocení sbližování azylových předpisů: toto nabízí nová publikace "Azylové právo ES - Pohled a role nevládních organizací", kterou vydala Organizace pro pomoc uprchlíkům. Autoři věnují zvláštní pozornost úloze nevládních organizací v unijním legislativním procesu, v příloze pak publikace shrnutí nejvýznamnějších předpisů sekundárního práva evropských společenství v oblasti azylu a migrace.

Autory stočtyřiačtyřicetistránkéové publikace jsou právnička Ivana Janů a ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Autoři předkládají obecný úvod k této oblasti evropského práva a přibližují vývoj společné azylové a migrační politiky evropské patnáctky, nyní pětadvacítky. V další části rozebírají proces přijímání legislativy EU v oblasti justice a vnitřních věcí a upozorňují na možnosti nevládních organizací při lobbování institucí EU v jednotlivých fázích legislativního procesu. Publikace si všímá také rostoucího významu Evropského parlamentu a Evropského soudního dvora při přijímání a implementaci společné azylové a migrační úpravy evropského práva.

Publikace nabízí také kritické hodnocení pětiletého období harmonizace evropského azylového práva a zamyšlení se nad současným významem ochrany lidských práv v EU. Závěr publikace je věnován vztahu českého právního řádu k mezinárodním smlouvám na ochranu lidských práv a svobod a evropskému právu s příklady některých sporných mezinárodních právních aspektů aplikace azylového a cizineckého práva České republiky. Příloha obsahuje nejvýznamnější právní předpisy přijaté Evropskou unií v oblasti azylu a migrace.

Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), která publikaci vydává, se zabývá právní, sociální a psychologickou pomocí uprchlíkům a ostatním cizincům, kteří pobývají na území České republiky, od roku 1991. Pomoc organizace nabízí jak ve své kanceláři, kde jsou cizincům k dispozici odborní pracovníci, tak v azylových zařízeních a zařízeních pro zajištění cizinců, která zástupci OPU pravidelně navštěvují. Žadatelům o azyl pomáhají v řešení jejich právních a jiných problémů, organizace se podílí také na organizování volného času žadatelů o azyl, kteří pobývají v azylových zařízeních.

OPU se zaměřuje především na ohrožené skupiny mezi uprchlíky, věnuje se hlavně dětem, ženám ve zranitelném postavení a nemocným či postiženým lidem. Zároveň OPU připravuje také vzdělávací programy pro studenty českých vysokých škol a přednášky na středních školách. Vždy na začátku školního roku organizace pořádá také školení pro dobrovolníky, kteří chtějí pomáhat v některém z projektů pro pomoc uprchlíkům.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz