Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pět dospělých Romů z Dobré Vody si dokončilo základní vzdělání

17. 6. 2009 -, Econnect

Čtyři ženy a jeden muž z osmdesátičlenné romské komunity v Dobré Vodě u Toužimi si dokončili v těchto dnech základní vzdělání, které jim léta chybělo. Tříměsíční kurz na Základní škole praktické ve Žluticích zakončili úspěšným složením zkoušek ze všech předmětů a odnesli si domů svá vysvědčení. S nabídkou studia přišlo občanské sdružení Český západ, které v této komunitě dlouhodobě působí.

„Lidé z komunity v Dobré Vodě stále častěji při hledání práce naráží na to, že zaměstnavatel požaduje alespoň dokončené základní vzdělání, což mnoha místním lidem chybí,“ vysvětluje problém Soňa Vašíčková, koordinátorka zaměstnávání v občanském sdružení Český západ. „Proto jsme se školou ve Žluticích dohodli konání kurzu, kde si zájemci mohli doplnit své znalosti a získat doklad o dokončeném základním vzdělání. Přihlásily se čtyři ženy, z toho dvě na mateřské, a jeden mladý muž,“ doplňuje Soňa Vašíčková. Studenty pak během tří měsíců čekaly všechny předměty vyučované na základní škole – od matematiky, přes češtinu, fyziku, chemii, dějepis, až k angličtině či výtvarné výchově. Během celého kurzu pak pracovníci Českého západu pomáhali romským studentům s tím, co bylo pro ně obtížné. Studenti nejvíce využívali doučování matematiky, češtiny či angličtiny.

„Největší strach jsem měla z dějepisu, ale nakonec to dopadlo dobře, zkoušku jsem zvládla,“ vypráví své dojmy ze studia Klára Berkyová, která v Českém západu vede taneční kroužek. „Ve škole mě nejvíc bavil zeměpis a fyzika. Na zkoušky jsem šla ze všech jako první a zvládla jsem je. Mám ze sebe radost,“ vzpomíná Iveta Siváková, maminka pěti dětí, která by nyní ráda absolvovala ještě rekvalifikační kurz švadlena a v budoucnu pracovala přímo v Dobré Vodě v textilní dílně Českého západu.

Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak oni sami dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Podpora vzdělávání v romské komunitě v Dobré Vodě je významná část práce Českého západu, která směřuje k tomu, aby v budoucnu nebyli místní lidé závislí na pomoci zvenčí. Podpora studentů probíhá v rámci projektu Na vlastní nohy, který je realizován z finančních prostředků státního rozpočtu ČR v rámci programu „Předcházení sociálnímu vyloučení a odstraňování jeho důsledků“, programem B „Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce“, poskytovaných Úřadem vlády ČR.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

18. 6. 2009
18. 6. 2009
19. 6. 2009
19. 6. 2009
Hrp
21. 6. 2009
21. 6. 2009
pablo
21. 6. 2009
pablo
Související odkazy
Český západ

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz