Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nesehnutí zahájí soutěž o Sexistické prasátečko

7. 5. 2009 - BRNO [Econnect/Nesehnutí]

V úterý 12. května 2009 od 14 do 18 hodin bude přímo v centru Brna na náměstí Svobody probíhat zahájení soutěže o Sexistické prasátečko, kterou připravila organizace Nesehnutí. Soutěž má za cíl upozornit na nejvíce sexistické reklamy v našem okolí.

"Na místě budeme přijímat první návrhy na nejvíce sexistické reklamy, se kterými se nejen v Brně může každý/každá z nás setkat. Na infostánku se kolemjdoucí také dozví základní informace o sexismu a stereotypech zobrazovaných v médiích a v reklamě. Zájemci a zájemkyně si vyluští kvíz a na každého úspěšného řešitele/ku čeká malý dárek a závěrečné slosování o ceny," uvádí organizátoři soutěže.

Sexismus je diskriminace na základě pohlaví, v kontextu naší společnosti jsou znevýhodněnou skupinou především ženy na základě jejich příslušnosti k ženskému rodu. Základem pro sexistické jednání či vyjadřování jsou genderové stereotypy - tedy zjednodušující představy o ženách a mužích - jejich chování, rolích či vlastnostech - často postavené na předsudcích o „náležitém“ či „přirozeném“ chování mužů a žen, které je posuzují na základě příslušnosti k určitému pohlaví bez ohledu na jejich individuální vlastnosti, schopnosti, názory, představy o životě apod. (např. ženy neumějí řídit auto, muži se nejsou schopni postarat o děti, muži nepláčou, ženy patří do kuchyně apod.). Nebezpečí stereotypů spočívá v tom, že upevňují stávající nerovné postavení a posilují přesvědčení, že existující mocenské vztahy jsou nutné a dané. Ve svých důsledcích tak působí diskriminačně. Jednou z oblastí, která využívá sexistické vyjadřování a zobrazování, je právě reklama.

Ukázky sexistických reklam můžete najít na stránkách programu Ženská práva jsou lidská práva – www.zenskaprava.ecn.cz .


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz