Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Timesonline: Shell ukončuje investice do větrné a solární energie

20. 3. 2009 - PRAHA [EcoMonitor]

Společnost Royal Dutch Shell oznámila, že opouští investice do obnovitelných zdrojů energie a nadále se zaměří jen na obchod s ropu, zemním plynem a biopalivy. Jeroen van der Veer, výkonný ředitel firmy, oznámil, že společnost plánuje ukončit všechny nové investice do využívání větrné, sluneční a vodíkové energie, napsal server Timesonline.

„Neočekáváme, že by společnost Shell od této chvíle rozšiřovala tyto investice. Důvodem je rozložení našeho portfolia a předpokládaný návrat investic ve srovnání s jinými podnikatelskými příležitostmi,“ řekl van der Veer na výroční schůzi. Podle něj by se Shell měl zaměřit na rozvoj biopaliv, zejména na vývoj jejich druhé generace, které jsou ještě daleko od skutečného komerčního úspěchu.

Oznámení firmy Shell, která doufá v růst dividend o 5 % v tomto roce a zároveň od loňského léta čelí propadu cen surové ropy o více než 100 dolarů za barel, vyvolalo zuřivou reakci ze strany ochránců životního prostředí, píše server Timesonline.

John Sauven z britské pobočky Greenpeace Timesonline řekl, že firma Shell, která vystoupila ze společnosti nejvíce znečisťujících a nemoderních společností světa po letech proklamací o podpoře čisté energie „opět vyřazuje technologie, které naopak potřebujeme využívat v co nejširším měřítku, jestliže chceme snížit objem emisí skleníkových plynů.“

Shell za posledních pět let investoval zhruba 1,7 miliardy dolarů do obnovitelných zdrojů energie. Přitom celkové kapitálové výdaje firmy dosáhly jen za tento rok 32 miliard. Shell má podíly v jedenácti projektech větrné energie, většinou v USA, s celkovou kapacitou 1 100 megawatt. Firma také investuje do výzkumných programů na vývoj tenkých solárních panelů a vodíkové technologie.

Společnost Shell potvrdila, že bude nadále pokračovat v projektech zachycování a ukládání uhlíku (CCS) v Německu, Nizozemí, Kanadě, Austrálii a USA. Řada z těchto projektů je ale také příjemcem státních dotací.

Podle článku Robin Pagnamentaové zveřejněném na serveru Timesonline 18. 03. 2009.


Hugo Charvát

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz