Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Skauti se přidávají na stranu Tibetu

10. 3. 2009 -, Econnect

10. března 2009 uplyne 50 let od krvavého potlačení Tibetského povstání armádou Čínské lidové republiky a odchodu tibetského duchovního a politického vůdce dalajlamy do indického exilu. Skauti se proto připojují k akci, která je protestem proti 50leté kulturní genocidě v Tibetu a zároveň upozorněním na potřebu většího důrazu na lidská práva po celém světě.

Skauting existuje na celém světě, s výjimkou několika zemí. V Číně, Vietnamu, na Kubě či v Severní Koreji skauty nenajdete. V totalitních státech je skauting zakázán. Skautská výchova učí demokracii již od nejmladšího věku. Ve skautských družinách nejsou skauti a skautky vedeni dospělými, ale svými vrstevníky. Oddílová rada, složená z vedoucích těchto družin, pak spolu v dospělými a kvalifikovanými vedoucími rozhoduje o životě skautského oddílu.

Junák je organizací výchovnou a nestranickou, skauti ovšem stojí jednoznačně na straně demokracie. Proto byli skauti za nacizmu a komunizmu popravování a zavíráni, proto byl Junák nacisty i komunisty zakázán a vedoucí ilegálních oddílů pronásledováni.

„Skauti stáli na straně demokracie od počátků své existence a stojí tam i nadále,“ vysvětluje důvod, proč se skauti zapojují do protestní akce na podporu Tibetu, Petr Vaněk, člen výkonné rady. „Ať v protinacistickém či protikomunistickém odboji, stovky skautů následovaly svůj skautský slib a proto pomáhali například plzeňští skauti na počátku roku 2008 plzeňské Židovské obci s organizací shromáždění proti rasizmu a neonacizmu,“ pokračuje Petr Vaněk. „Je třeba nezapomínat na zlo v naší historii a upozorňovat na zlo dnešní, třeba právě v Tibetu," uzavírá.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz