Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Festival ProTibet 2009

20. 2. 2009 - OSTRAVA [Econnect/ M.O.S.T.]

Občanské sdružení M.O.S.T. pořádá již osmý ročník Festivalu ProTibet. Kulturní akce tohoto ročníku festivalu se budou konat v Ostravě, Praze, Olomouci, Pardubicích, Opavě, Frýdku-Místku, Přerově a Poličce. Tento ročník je významný také tím, že se ho účastní přímo Tibeťané žijící jak v ČR tak v zahraničí. Festival má za cíl upozornit nejen na 50 let násilného obsazení Tibetu Čínou, na porušování lidských práv, ale také přiblížit himalájskou kulturu a život Tibeťanů v exilu.

Festival přinese české veřejnosti širokou škálu kulturních akcí a možností odpočinku. Návštěvníci se mohou těšit na výstavy fotografií, zhlédnout dokumentární filmy, zúčastnit se zajímavých přednášek či autorských čtení nebo zajít na kvalitní hudební představení. Festival se zaměřuje na všechny věkové kategorie včetně školní mládeže.

Významnou návštěvou festivalu bude Lama Kalsang učitel tibetského buddhismu, který bude přednášet o tibetské kultuře a buddhismu. S dalšími Tibeťany se mohou návštěvníci setkat na řadě koncertů. Vystupovat bude Tibeťan Lobsang Dargye žijící v Irsku, který hraje tradiční tibetskou hudbu a zpívá. Dále vystoupí Tibeťan Sonam Tsering žijící v ČR, který hraje na tradiční nástroje buddhistických mnichů.

Hudební fanoušky alternativy a minimalismu potěší Vladimír Václavek a také koncerty alternativně - rockových skupin Jesus Om nebo Všehomír. Všechny vystupující spojuje vztah k tibetské kultuře, která se projevuje v jejich tvorbě. Ozdobou letošního ročníku bude také herečka Květa Fialová, která přečte tibetské příběhy.

Dne 10. března si každoročně připomínáme obsazení Tibetu Čínou. Na znamená solidarity s tibetským národem bude v Ostravě malována tibetská vlajka a v Pardubicích se uskuteční svíčková vigilie.

Milovníci filmu budou mít vzácnou příležitost zhlédnout premiéru dokumentu „Poselství Tibeťanů“, který natočil pan Arnaud Desjardins. Dokument mapuje situaci Tibeťanů v 60. letech 20. století a vznikl za podpora J.S. dalajlamy. Na programu jsou také filmy a besedy s autorem dokumentů o Tibetu, s panem Ing. Zdeňkem Urbancem.

O životě Tibeťanů a tibetských dětí v indickém exilu se návštěvníci mohou dovědět na přednáškách koordinátorek projektů o.s. M.O.S.T. Ing. Jany Neborákové a Mgr. Karin Machaté. Obě pracovaly půl roku v indických Himalájích v tibetských exilových vesničkách v roce 2008. Přednášky budou doplněny jedinečným dokumentem Útěk přes Himálaj.

O své zážitky z pobytu v buddhistickém klášteře se podělí člen občanského sdružení M.O.S.T. Adam Kubesa. Do Tibetu nás svými příběhy z cest zavedou pozvaní hosté jako např. Markéta Dolistová nebo Mgr. Hana Valečková. Do atmosféry oblasti Himalájí se přeneseme i výstavou fotografií MuDr. Pavla Béma a přednáškou cestovatele Ing. Oldřicha Bubáka.

Na besedě "Tibet a česká politika" vystoupí PhDr.Kateřina Jacques z poslanecké Skupiny přátel Tibetu, aby umožnila zájemcům nahlédnout do zákulisí české politiky a jejímu vztahu k Tibetu a Číně. V neposlední řadě se příznivci "Střechy světa" doví o českých dobrovolnících, kteří se při svém loňském pobytu v Himalájích Malého Tibetu zaměřili zejména na místní ekologii.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz