Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hnutí Duha: Recept na recesi může ušetřit českým rodinám tisíce

11. 12. 2008 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

Plán Evropské komise, která chce odvrátit recesi také rychlejším utrácením miliard z eurofondů, podle Hnutí DUHA zároveň může řadě českých rodin srazit účty za vytápění o tisíce korun ročně. Návrh je na programu dnešního a zítřejšího summitu Evropské unie.

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA řekl: „Plán Komise má několik plusů zároveň. Pomůže oživit ekonomiku, podpoří hlavně menší stavební firmy – a přitom řada rodin tak může ušetřit tisíce korun ročně, srazíme exhalace i dovoz plynu z Ruska. Nejde jen o to, aby Mirek Topolánek na summitu plán schválil. To jej v tomto případě nic nestojí. Hozená rukavice je to hlavně pro Jiřího Čunka, který takové programy má na starosti a jemuž dává velkou příležitost. Grantové programy na snižování energetické náročnosti domů mají chronický nedostatek peněz.“

Program by přitom rovněž snížil exhalace skleníkových plynů i dovoz plynu z Ruska. Evropská komise navrhla, aby členské státy – včetně České republiky – mohly peníze vyčleněné na začátek příštího desetiletí utratit předem. První miliardy by přišly už začátkem roku 2009. Injekce přitom změní pravidla tak, že dovolí část fondů půjde na granty pro rodiny, kterým pomohou s vylepšením izolace domů nebo nákupem solárních kolektorů na vytápění.

Program se má zaměřit na ekonomicky slabší rodiny, které nemají peníze na potřebné investice. Hnutí DUHA začátkem roku publikovalo nezávislou studii, podle které možnosti snižování energetické náročnosti českých budov odpovídají šestinásobku elektřiny, kterou by dodávalo rozšíření uhelných dolů na Mostecku. Domácnosti pohltí 60 % české spotřeby dováženého zemního plynu, z toho většina připadá na topení.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz