Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nás nezničíte - zápas o autonomní zóny pokračuje

10. 4. 2008 - April 2008, April 2008

Po sérii represí namířených na autonomní centra v minulém roce přichází odpověď – celoevropská akce na obranu nezávislých prostor, svobodných společenství, která se odmítají slepě podřídit diktátu establishmentu. Akce na podporu autonomních prostor se koná v sobotu 12. dubna 2008 na náplavce pod Palackého náměstím v Praze 2 od 14 hod.

Idea squattingu je nepochybně starší než idea soukromého vlastnictví a i dnes pro nás představuje legitimní a adekvátní reakci na řadu problematických mechanismů současné společnosti.

Ve zbyrokratizovaných systémech však sílí snaha tuto aktivitu tvrdě potírat. Na svobodné zóny útočí nenasytné developerské korporace často přímo spojené s mistními politickými elitami. Ve snaze výhodně zpeněžit poslední centimetry atraktivních pozemků neváhají obcházet či zcela ignorovat zákony, kterými se jindy pokrytecky zaštiťují. Nezastaví se ani před záměrným ničením historicky cenných a chráněných objektů. Pokud objekt či jeho část po anexi slouží veřejnosti, je orientován spíše na luxusnější klientelu, slabší příjmové skupiny ho mohou pouze uctivě obdivovat. Někde jsou do spekulací s nemovitostmi zapojeny přímo zločinecké struktury, pro které je lukrativnější nechat obytný dům zchátrat a místo něj postavit třeba automobilové garáže.

Autonomní prostory a komunity jsou trnem v oku i policejním aparátům, pro které představují ohnisko nepohodlných myšlenek a postojů. Razie protiteroristických komand v něměckých squattech před loňským summittem G8 potvrdily, že hysterie státních struktur se nezastaví před ničím. Odstrašujícím příkladem je rovněž známá kauza kodaňského domu Ungdomshuset. Tam se radnice neváhala spojit dokonce s fanatickou křesťanskou sektou, aby s její pomocí i s nasazením armády dům vyklidila a urychleně zdemolovala.

Mocenské elity vychvalují současné zřízení jako plně demokratické, zaklínají se svobodou a tolerancí. Když však přijdou do střetu se skupinami, které plně nesdíli jejich představy a zjistí, že od nich nemohou čekat žádnou podporu, jdou líbivá slova stranou. Skutečností je, že ovládané společnosti dnes spějí k ještě větší kontrole a squaty jsou jednou z překážek, která tento fantasmagorický sen o dokonalém sterilním uspořádání narušuje.

Přes tyto nebezpečné tendence neztrácíme optimismus. Věříme, že přirozenou touhu po svobodném životě nelze nikdy zcela potlačit. Každý tlak vzbuzuje i protitlak. Příklad kodaňské rezistence dokazuje, že i zdánlivě všemocné struktury je možné odhodláním a solidaritou přinutit ke kapitulaci.

Plně si uvědomujeme nepostradatelnost svobody jako základní podmínky existence a dalšího vývoje. Víme, že síla kreativity a experimentu je se svobodou nerozlučně spjata. Právě proto budeme každý pokus o její omezení tvrdě bránit. Squaty a autonomní centra jsou jedním z míst, kde tento zápas povedeme.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
April 2008

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz