Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nevládní organizace svolávají demonstraci na podporu Tibetu

18. 3. 2008 - PRAHA [Econnect]

Nevládní organizace svolávají demonstraci na podporu Tibetu Nevládní organizace svolávají demonstraci na podporu Tibetu Nevládní organizace svolávají demonstraci na podporu Tibetu Nevládní organizace svolávají demonstraci na podporu Tibetu Nevládní organizace svolávají demonstraci na podporu Tibetu Nevládní organizace svolávají demonstraci na podporu Tibetu Nevládní organizace svolávají demonstraci na podporu Tibetu Nevládní organizace svolávají demonstraci na podporu Tibetu Nevládní organizace svolávají demonstraci na podporu Tibetu Nevládní organizace svolávají demonstraci na podporu Tibetu Nevládní organizace svolávají demonstraci na podporu Tibetu
zvětšit << předchozí další >>
Tibet
Tibet

Video obsah

Ve středu 19. března 2008 v 18 hodin proběhne před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky (Pelléova ulice poblíž stanice Hradčanská) již druhé protestní shromáždění v souvislosti s nejnovějšímu událostmi v Tibetu. Svolavatelem demonstrace jsou Občanská sdružení Lungta, M.O.S.T., Potala, Namasté Nepál společně s Amnesty International ČR a Olympic Watch. Hledáme dobrovolníky! Prosíme pomozte ihned roznášet plakáty s pozvánkou na protestní shromáždění - volejte 605 701 081.

Pokojné demonstrace, které v Tibetu propukly 10. března 2008, v den 49. výročí tibetského povstání proti čínské okupaci Tibetu, přerostly v násilné protesty, při nichž již, podle dostupných informací tibetské exilové vlády, zemřelo nejméně 80 Tibeťanů.

"Vyjadřujeme podporu těm Tibeťanům, kteří se formou nenásilí snaží poukázat na přetrvávající problémy v otázce dodržovaní lidských práv. Vyzýváme čínské autority, aby umožnily demonstrujícím pokojně vyjádřit právo na svobodu shromažďování a projevu. Jsme přesvědčeni, že čínské úřady mají neprodleně zahájit dialog s tibetským lidem a vyvarovat se použití síly proti demonstrujícím. Žádáme propuštění preventivně zadržených osob, důrazně žádáme, aby nebyly vystavovány lidsky nedůstojnému zacházení a mučení," uvádějí organizátoři demonstrace.

Čínská vláda v obavě před únikem svědeckých informací z centra dění vykázala z Tibetu zahraniční novináře a média, omezila komunikaci prostřednictvím mobilních telefonů a internetu a uvalila informační embargo na veškeré informace týkající se aktuální situace v hlavním městě Tibetu Lhase, ale i na dalších místech.

"Vyzýváme české sdělovací prostředky, aby přistupovaly kriticky k oficiálním zprávám agentury Nová Čína (XinHua), které mohou být záměrně zkreslené a snaží se vyvolat v západních médiích dojem, že vojenský zásah proti demonstrujícím je opodstatněný. Obáváme se možnosti, že pokojné demonstrace Tibeťanů jsou čínskou mocí záměrně eskalovány a zneužívány jako záminka k tvrdému vypořádání se s protesty," říkají zástupci sdružení Lungta.

Vláda České republiky na svém jednání dne 17. března 2008 vydala prohlášení, v němž mimo jiné vyzývá vládu ČLR, aby umožnila svobodný přístup k objektivním informacím o tom, co se v Tibetu děje. Za nezbytný krok ze strany Číny přitom označila umožnění vstupu na území Tibetu zástupcům nezávislých médií a zrušení cenzury na informace.

Ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg k situaci uvedl: „S hlubokým znepokojením sledujeme zprávy o aktuálním vývoji v Tibetu, který si vyžádal řadu zraněných a obětí na životech. Odsuzujeme násilí na pokojných a neozbrojených demonstrantech, kteří chtějí svobodně vyjádřit svůj názor. „Řešení silou vede pouze k dalšímu zhoršení situace, proto vyzýváme k maximální zdrženlivosti“.

Amnesty International (AI) vyzvala čínské úřady, aby do Tibetu povolily přístup nezávislým vyšetřovatelům OSN. Ti by se měli věnovat událostem posledního týdne. Mezinárodní pozornost je však třeba také s ohledem na dlouhodobě neutěšený stav lidských práv v oblasti.

Organizace na ochranu lidských práv dále vyzvala čínské úřady, aby v reakci na protesty jednaly zdrženlivě. Lidé, kteří byli zadrženi za to, že pokojně vyjadřovali své názory a přesvědčení, musí být okamžitě propuštěni. Situace si také žádá pozornost Rady OSN pro lidská práva.

"Čínské úřady by měly začít řešit rozhořčení obyvatel Tibetu. Jejich odpor je důsledkem dlouhodobé politiky Číny," uvedla Catherine Baberová, ředitelka programu AI pro Asii a Pacifik.

Dlouholetý útlak obyvatel Tibetu ze strany čínských úřadů minulý týden propukl v otevřený protest. Obyvatelé Tibetu a dalších tibetských oblastí jsou utlačováni v mnoha lidských právech, mezi které patří tvrdé omezení svobody náboženského vyznání. Jsou také vylučováni z ekonomického rozvoje oblasti na úkor čínských přistěhovalců. Čínská vládní politika dlouhodobě usiluje o potlačení kulturní a etnické identity Tibeťanů a Tibeťanek.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz