Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Bursík kývl na recyklační návrhy Hnutí DUHA

12. 11. 2007
[Hnutí Duha] -


Změny v zákoně o odpadech, jež dnes oznámil ministr životního prostředí, usnadní domácnostem třídění odpadu a rozhýbou recyklaci, řeklo Hnutí DUHA. Anoncované změny vycházejí z klíčových bodů plánu na zvýšení recyklace, který před dvěma lety ekologická organizace navrhla.

Stejná opatření pro snadnější třídění odpadu požadují tisíce korespondenčních lístků od lidí z celé republiky, které dnes Martinu Bursíkovi předali herec Jaroslav Dušek a Hnutí DUHA.

Hlavní ohlášená legislativní opatření jsou:

* změna v zákoně po vzoru Slovenska a Rakouska, podle které lidé v každé obci budou moci najít kontejnery na pět druhů tříděného odpadu – včetně zelených odpadků z kuchyní a zahrad;

* zvýšení poplatků za skládkování a jejich rozšíření i na pálení odpadu.

Hnutí DUHA prosazuje rovněž zavedení motivačního poplatku, který by zvýhodnil obce, jež hodně odpadu třídí a zároveň málo produkují.

Změny v zákoně, které ekologická organizace prosazuje, by pomohly, aby třídit odpad bylo postupně stejně snadné jako jej sypat do popelnice.

Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad to průměrná česká domácnost má 140 metrů daleko. Proto míra recyklace odpadků u nás činí pouhých 20 % – zatímco v sousedním Německu či Rakousku už překročili padesátiprocentní hranici.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Anoncované změny jsou průlom. Přesně tohle jsme před dvěma lety navrhli a řadu měsíců prosazujeme. Změny pomohou zajistit, aby třídit odpad bylo nejen správné, ale také snadné – stejně snadné jako jej sypat do popelnice. Recyklace by se tak měla postupně zvýšit na úroveň úspěšných evropských států. Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad to dnes často máme stovky metrů daleko.“DISKUSE - KOMENTÁŘE:

12. 11. 2007
15. 11. 2007

-
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz