Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Azylový dům v Kroměříži nabízí lidem bez domova zázemí i práci

12. 10. 2007 - KROMĚŘÍŽ [Econnect]

Lidé bez domova patří i u nás k nejohroženější společenské skupině z celku osob sociálně vyloučených. Nejinak tomu je i v Kroměříži. Zdejší Azylový dům pro muže v Kroměříži však nabízí lidem bez domova nejen nutné základní zázemí, ale a to je neméně důležité, i práci.

Azylový dům pro muže v Kroměříži je obecně prospěšnou společností. Klienti, kteří využívají jeho služeb tu mohou najít nutné zázemí, ale nejen to. Pracovníci Azylového domu se snaží, aby mohli nabízet lidem bez domova i práci. Je to možné především díky velkému projektu „Návrat obyvatel Azylového domu pro muže v Kroměříži do společnosti a na trh práce.“ Nejen o tomto projektu jsme hovořili s ředitelem Azylového domu pro muže v Kroměříži Karlem Malenovským. Ten ochotně odpověděl na několik otázek.

Kdy vlastně Azylový dům v Kroměříži vznikl a na jaké bázi fungoval a funguje?

Azylový dům vznikl v Kroměříži v březnu roku 1993 jako součást sociálních služeb v Kroměříži. Nejprve fungoval jako Středisko sociální pomoci. Od října 2004 jsme se zaregistrovali jako soukromé osoby, a od ledna roku 2005 fungujeme jako Azylový dům pro muže obecně prospěšná společnost.

Kolik klientů využívá Vašich služeb a programů?

Máme kapacitu 45 mužů. Azylový dům je v zimních měsících plně vytížen, v současné době je kapacitní vytíženost okolo 80 – 90%. Všichni ubytovaní se musí zapojit do aktivit našeho střediska – pohovory se sociálními pracovníky, semináře, školení, pohovory se supervizorem apod. Registrovaní na Úřadu práce musí projít pracovně motivační skupinou a odpracovat jeden měsíc = 80 hodin.

Máte konkrétně zmapován počet lidí bez domova v Kroměříži a okolí?

Průzkumy a sčítání neprovádíme. Poskytujeme naše základní provozní údaje do ročního dotazníku, který nám zasílá Ministerstvo práce a sociálních věcí. Léty prověřená zkušenost je ta, že naše kapacita 45 ubytovacích míst pro muže bez domova je dostačující.

Dokážete uspokojit poptávku i v kritických zimních měsících?

Kapacitně i v zimě jsme vždy na hranici možností. Ale zatím vždy jsme doposud i přes zimní měsíce, které jsou pro lidi bez domova skutečně velmi složitým obdobím poptávku uspokojili.

V rámci Vašeho zařízení existuje i pracovní skupina, nabízí se ale pro ni dostatek vhodné práce?

Skupina působí na trhu práce od července roku 2006. Práce je pro ni zatím dostatek, a to i v zimních měsících, které v tomto směru bývají vždy problematické. Jedná se většinou o pomocné práce ve stavebnictví. Zájemci o práci z řad našich klientů jsou a je jich dost. Snažíme se, aby se zapojili pokud možno úplně všichni. Z velké části se nám to i daří. I zaměstnavatelé jsou s prací našich klientů spokojeni a chtějí je využívat i v budoucnu. A co je neméně důležité, spokojeni jsou s prací i klienti samotní.

Spolupracujete i se samotným městem, věnuje pozornost problematice lidí bez domova?

Spolupráce s městem je dobrá a oboustranně korektní. Město nám pomohlo při zahájení provozu obecně prospěšné společnosti v roce 2005 finančně, v té době jsme neměli prostředky na projekty. Loni a letos nám město pomohlo překlenovacím úvěrem na předfinancování projektu ze SROP. Město nám i nadále pomáhá dle svých možností.

Podařilo se již některým klientům vrátit do běžného života a třeba i založit rodinu?

Během mého působení v Azylovém domě již někteří klienti skutečně dosáhli stavu, že se mohli plnohodnotně vrátit do běžného života, i když jich nebylo mnoho. Někteří si našli i životní partnerky a mají i vlastní byt. Jiní dostali od města smluvně sociální byty. Bohužel o mnohých klientech po jejich odchodu od nás již nemáme žádné další zprávy. Je ale evidentní, že i člověk bez domova, který se ocitne na úplném sociálním dně, mnohdy dokáže za asistence a podpory svoji situaci úspěšně vyřešit. Toto je pro naši práci velká motivace.


Miroslav Pořízek

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Miroslav Pořízek

Autor je externím redaktorem Econnectu.

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz