Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hudba Sidi Goma přemosťuje hranice dvou kontinentů

9. 10. 2007 - PRAHA [Econnect/Respect Music]

-Foto Respect Music/Helena Kočmídová: Etran Finatawa-
-Foto Respect Music/Helena Kočmídová: Etran Finatawa-
Rituály z Africké Indie, magické spojení kultur, které trvá 8 století, aniž by si toho Evropané všimli. Africké bubny obohacené indickou muzikálností se spirituální nadstavbou sufijských fakírů. Koncerty Sidi Goma jsou velkolepým hudebním rituálem, čtyři bubeníci doprovázejí osm tanečníků-akrobatů. Jejich vystoupení se uskuteční zítra v pražském Paláci Akropolis v rámci koncertního cyklu Respect Plus.

Tvrzení, že v dnešní globální vesnici jsou všechny kultury světa zmapovány, je naštěstí omyl. Anebo jste snad věděli, že v Indii žijí po staletí Afričané, kteří bubny svého rodného kontinentu spojili s indickou spiritualitou a vytvořili tak jedinečný a fascinující hudební styl? Netušila to ani odborná hudební veřejnost - a to až do října 2003, kdy se na veletrhu Womex představila skupina Sidi Goma, čtyři bubeníci-zpěváci a osm tanečníků-akrobatů.

Afričané připlouvali do Indie v malých skupinkách už od 10. století, někdy jako námořníci, vojáci či kupci, jindy nedobrovolně jako otroci. Jejich tradiční profesí se stala hudba a tanec, mnozí z nich se dodnes živí jako kočovní fakíři. Na indickém subkontinentě je hudba propojená se spiritualitou, a indo-africké etnikum Sidi se hlásí k sufijskému islámu. Sufijové svojí otevřeností a tolerancí představují protipól islámských fundamentalistů. K pilířům sufijské tradice patřil například středověký básník Jellaludin Rumi, pákistánský zpěvák Nusrat Fateh Ali Khan anebo vířící dervišové.

Členové Sidi Goma pocházejí z rodu, který je původem z východního pobřeží Afriky a po osm století žije v indickém přímořském státě Gujarat. Osou pódiového rituálu skupiny je sugestivní rytmus bubnů, sloužící jako doprovod tanečníkům, kteří předvádějí fascinující kousky na hranici lidských možností. Tempo i napětí stoupá, od zvířecích imitací se tanečníci dopracují až k šokujícími finále, kdy hlavami rozbíjejí kokosové ořechy.

Vystoupení Sidi Goma se uskuteční v rámci přehlídky etnické hudby a world music Respect Plus ve středu 10. října od 19:30 v Paláci Akropolis. Tento festival založil před desíti lety Borek Holeček z agentury Rachot ve spolupráci s týdeníkem Respekt jako odpověď na vlnu rasově motivovaného násilí v České republice.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz