Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Netajíme nic? … díl druhý

9. 7. 2007 - ČESKÉ BUDĚJOVICE [Jihočeské matky / OIŽP / Calla]

Provozovatel jaderné elektrárny ČEZ neinformuje veřejnost zdaleka o všech poruchách, které znamenaly porušení jaderné bezpečnosti v JE Temelín. Podle seznamu získaného od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost došlo od roku 2000 dodnes celkem k 20 událostem INES 1.

Nevládní organizace od začátku provozu JE Temelín sledují všechny události v této elektrárně, o kterých její provozovatel informuje veřejnost. Do dnešního tak zaznamenaly pouze 9 událostí hodnocených na stupnici INES stupněm 1. Na základě informací zveřejněných při tiskové konferenci společnosti ČEZ ze dne 24. 4. 2007, že na elektrárně došlo od zahájení fyzikálního spouštění již ke 14 událostem INES 1, požádalo sdruženi OIŽP Státní úřad pro jadernou bezpečnost o přesný výčet událostí INES 1 a bližší informace o nich.

Mezi ty, o kterých ČEZ neinformoval patří únik chladiva a kontaminace kompenzátoru objemu, poruchy čerpadel v primárním okruhu, výpadek čerpadla, který byl způsoben omylem zahájenými pracemi na zařízení v provozu místo odstaveného! apod.

„Podle našeho názoru provozovatel jaderné elektrárny Temelín neinformuje o těchto poruchách záměrně. Poškodila by se totiž virtuální image spolehlivě fungující elektrárny,“ tvrdí Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.

„Nevidíme žádný důvod, proč by o událostech „oceněných“ na stupnici INES stupněm 1 a vyšším neměl ČEZ informovat veřejnost. Namísto toho vydává zprávy o hořících zářivkách, čímž ironizuje volání po seriózní informovanosti,“ říká Edvard Sequens ze sdružení Calla.

„Ačkoli ČEZ neustále s oblibou používá slogan „Netajíme nic“, skutečnost svědčí o pravém opaku. Ekologické organizace a veřejnost se o skutečném dění na JETE dozvídá teprve po anonymních upozorněních a po opakovaných žádostech o poskytnutí informací,“ shodují se zástupci sdružení.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz