Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Horší odpadovou politiku EU chtějí ministři životního prostředí

2. 7. 2007
-red- [STUŽ / Hnutí DUHA] -


-foto- Návrh na podstatné zhoršení odpadové politiky EU je výsledkem včerejšího jednání Rady ministrů životního prostředí v Lucemburku - podle názoru českých i evropských nevládních ekologických organizací. Rada se dohodla na návrhu nové odpadové směrnice bez měřitelných cílů pro prevenci a recyklaci odpadů, zato s významnou podporou spaloven odpadů. Ekologické organizace se obávají, že schválení odpadové politiky v této podobě by znamenalo hrozbu pro zdraví lidí a životní prostředí a zvýšilo emise skleníkových plynů. Další osud návrhu směrnice má v rukou Evropský parlament, který ji bude projednávat v tzv. druhém čtení, patrně začátkem roku 2008.

"Rada ministrů odsunula rozhodnutí o opatřeních, jež by pomohly rozhýbat recyklaci či omezily množství odpadů a které v únoru schválil Evropský parlament. Podkopává se tím snaha členských států zvýšit míru recyklace, zvýšit surovinovou efektivnost a omezit exhalace skleníkových plynů,“ uvedl ing. Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA.

Ministři ŽP členských států EU sice hlasovali pro pětistupňovou hierarchii nakládání s odpady (na prvním místě je prevence, opakované použití, následuje recyklace, poté spalování a poslední možností je skládkování), ale Německo prosadilo, aby se stala pouze nezávaznou politickou proklamací. Rada zároveň podpořila návrh Evropské komise překlasifikovat spalovny odpadů z „likvidace“ na způsob „využití“ odpadů .

Podle ekologických organizací je ale „zelená nálepka“ pro spalovny pouhým byrokratickým trikem, jak vytvořit v budoucích statistikách příznivější dojem z neefektivního hospodaření s odpady a surovinami. Považují tuto nálepku za kontraproduktivní, přičemž ji prosazuje několik málo členských států a vlivných firem, které tak chtějí získat miliardy euro dotací z evropských fondů.

Podle ministra Martina Bursíka se Rada dohodla alespoň na možnosti členských států zakázat dovoz odpadů např. do spaloven, pokud by byl v rozporu s národním plánem odpadového hospodářství.

"Rada ministrů bohužel na rozdíl od europoslanců nenašla odvahu řešit skutečné problémy odpadové politiky a nesdílím proto optimismus ministra Bursíka. Pokud Rada kývla na „zelenou“ nálepku pro spalovny, bude těžko obhajovat zákaz dovozu zahraničních odpadů. Bude-li spalování odpadů evropským zákonem prohlášeno za jeho využití, těžko bude moci ministr Bursík bránit dovozu smetí z Německa a Rakouska. Přinejmenším by následovala další vlna žalob od firem, které si z Česka chtějí udělat laciné smetiště. Je teď na europoslancích, aby chybu Rady napravili,“ konstatoval MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant STUŽ.

-red-


-
Občanská společnost v EU - návod k použití
http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz