Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pro ty, kteří se nemají kde poradit, je tu pomoc šitá na míru

29. 5. 2007
-red- [Econnect / Asociace občanských poraden] -


Na lidi znevýhodněné špatnou sociální situací, zdravotně a duševně postižené osoby a klienty s dluhovými problémy: na ty se stále více a adresněji zaměřuje Asociace občanských poraden. Občanské poradny se snaží pomoci těm, kteří své problémy nemohou řešit pomocí rodiny nebo přátel a neví, kdo jiný by jim na jejich problémy pomohl nalézt odpověď.

Asociace občanských poraden musela vyškolit jednotlivé poradce, aby zvládli komunikaci s lidmi, kteří své problémy řeší vytvářením dalších problémů. „Pro poradce je také vytvořena databáze obtížných případů i s jejich řešením. Tak je klientovi podána taková informace, která mu pomůže řešit jeho aktuální problémy. Napomůže mu také překonat překážky, které ho znevýhodňují na trhu práce,“ popisuje projekt zaměřený na kvalitu služeb čtyř pražských občanských poraden pro sociálně znevýhodněné skupiny obyvatel jeho realizátor Ondřej Manda.

„Nedávno jsme řešili problém mladé matky s dítětem, která se po rozchodu s partnerem náhle ocitla na ulici. V takovéto situaci se nedá očekávat, že člověk s nadhledem situaci vyřeší sám. Situace byla ještě komplikovanější tím, že matka nemohla splnit jednu z podmínek přidělení sociálního bytu. Nakonec občanská poradna pomohla při komunikaci s městským úřadem městské části a vyřízením výjimky. Matka i dítě získaly sociálně dostupné bydlení a předešlo se odloučení dítěte od matky,“ popisuje jeden z výsledků projektu Ondřej Manda.

„Poradny však nejsou všemocné; záleží i na možnostech veřejné správy a vedle pozitivní motivace klienta i stádiu, kdy klient začal problém řešit. Pomoc zoufalému jedinci není pouze individuální pomocí, ale i celé rodině. Řešení těchto problému je později pro celou společnost podstatně dražší a v důsledku i komplikovanější s omezenou šancí na úspěch,“ vysvětluje Ondřej Manda. Z toho důvodu je třeba dbát na propagaci občanských poraden, aby lidé věděli, že existuje možnost komplexního sociálního poradenství.

Asociace občanských poraden je nestátní nezisková organizace působící na celém území České republiky. Sdružuje a zastřešuje občanské poradny a poskytuje jim služby, které přispívají ke zvyšování kvality občanského poradenství.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Související odkazy
 • Asociace občanských poraden
 • O Autorech

  -red-

  (Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

  -

  Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
  Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
  Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz