Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Na magistrátu se prezentovaly bezpečné cesty do školy

24. 5. 2007 - PRAHA [Econnect]

-foto: © Pražské matky-
-foto: © Pražské matky-
Na dnešním semináři, který pořádala občanská sdružení Pražské matky a Oživení ve velkém sále pražského magistrátu byl zástupcům samosprávy, státní správy, policie a dalších institucí představen projekt Bezpečné cesty do školy. Smyslem semináře bylo podpořit program zklidňování městské dopravy a zejména zajištění větší bezpečnosti dětí při samostatném pohybu na kole či pěšky cestou do školy. Představen byl také úspěšný model tvorby dopravních plánů, který se již uplatnil na více než polovině škol ve Velké Británii.

Podle kooridnátorky projektu Jarmily Johnové z Pražských matek se v současné dopravě nepočítá se specifiky, která jsou dětem vlastní. Podle statistik tak přes mírné zlepšení stále dochází k více čí méně vážným úrazům u dvou stovek dětí ročně.

Školy mohou za účasti dětí vytvořit svůj vlastní plán cesty do školy. Vznikne školní mapa se seznamem nebezpečných míst, která je podkladem pro odbornou dopravní studii a posléze konkrétní opatření, jejichž realizaci by měly přezvít příslušné městské části. Jde zejména o retardéry, nové přechody či omezení rychlosti automobilové dopravy. "V západní Evropě se velmi uplatňuje takzvané tempo 30, tedy omezení rychlosti na 30 km/h, která již prakticky nikoho neohrožuje," řekla Johnová.

V rámci britského modelu Sustrans, který prezentoval Paul Osborn, již byl tento projekt realizován na 10 000, tedy přibližně na polovině všech škol ve Velké Británii. "Místní úřady podporují školy v přijímání těchto plánů granty. Všechny místní úřady mají specializované týmy pro podporu cestovních plánů a školy tak mají i odborné zázemí," vysvětlil Paul Osborn. Výhodou podle něho je, že dobrý plán může zredukovat dopravu až o 25%. Podpora je poskytována dětem ze sídel vzdálených od školy a sociálně slabým rodinám.

Kromě praktických opatření jsou dětem zajišťovány i bezpečnostní školení a tréning dojíždění do škol. Ve Velké Británii se tak počet dopravních nehod a úrazů daří úspěšně snižovat. "Vláda se snaží, aby děti byly více zapojeny do dopravního procesu, tedy aby spíše chodily pěšky nebo jezdily na kole. Nejde přitom jenom o bezpečnost, ale také kondici dětí, protože Británie má nejvyšší výskyt obezity v Evropě," řekl Paul Osborn.

U nás je projekt bezpečných cest šířen Nadací Partnerství pod názvem Na zelenou. V Praze již několik pilotních projektů iniciovalo sdružení Pražské matky, které koordinuje přípravu dopravního plánu. Bylo zmapováno deset škol a na čtyřech jsou již zrealizovaná opatření, která dětem i všem ostatním chodcům usnadňují cestu. "Děti jsou samostatné a vítají, pokud mohou do školy jezdit na koloběžce, kole, nebo chodit samy," konstatovala Pražská matka Petra Lukešová.

Během semináře byly představeny specifika dětí v dopravním provozu, právní aspekty problému, projekty nevládních organizací, prezentace Centra dopravního výzkumu a britský model Sustrans. Seminář se konal pod záštitou náměstka ministra dopravy Petra Šlégra a radního Petra Štěpánka.


Michal Štingl

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Michal Štingl

Autor je redaktorem Econnectu pro oblast životní prostředí.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz