Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hnutí Duha podpořilo přímé akce v Tiché dolině

19. 4. 2007
-red- [Hnutí Duha / Econnect] -


-foto: Lesoochranárske zoskupenie VLK- Spor mezi ochranáři a lesníky v tatranské rezervaci Tichá dolina nabírá obrátky. Po událostech z tohoto týdne, kdy inspekce životního prostředí nezastavila těžbu dřeva a v Prešově došlo k fyzickému napadení vedoucího Lesoochranárskeho zoskupení VLK, se ode dneška budou konat blokády s cílem zabránit dalším zásahům do cenného biotopu. Hnutí Duha vyjádřilo těmto nenásilným akcím podporu a současně vyzvalo slovenského ministra životního prostředí aby zachoval unikátní tatranskou přírodu a zastavil těžbu.

Desítky lidí ode dneška mírumilovnou blokádou brání těžké mechanizaci státních lesů, jež přes odpor odborníků začaly těžit dřevo a v holou pláň měnit doliny v unikátní části národního parku.

Těžké harvestory odtěžují padlé stromy v Tiché a Koprové dolině. Unikátní rezervace ve Vysokých Tatrách je součástí plánované tzv. jádrové zóny parku. Divoká změť polomů a vývratů, pod kterou vyrůstají mladé stromky, zde leží od vichřice před dvěma a půl lety. Vinou těžby se velká část obou dolin – jež patří mezi nejvzácnější a nejmalebnější místa v Tatrách – změní v plochu obnažené půdy. Podobně dopadla řada dalších míst v národním parku.

Z úterý na středu v noci pět neznámých mužů napadlo a surově zbilo Juraje Lukáče, hlavní postavu Lesoochranárského zoskupenia Vlk – slovenské partnerské organizace Hnutí DUHA. Vyhrožovali mu smrtí, pokud nepřestane prosazovat ochranu přírody v Tatrách.

Hnutí DUHA dopisem žádá slovenského ministra životního prostředí, aby zachoval unikátní tatranskou přírodu a zastavil těžbu. Členové ekologické organizace podpoří slovenskou veřejnost v mírumilovné blokádě.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha řekl: "„Koprová a Tichá dolina patří mezi nejmalebnější místa v Tatrách a nejvzácnější části přírody v celé střední Evropě. Určitě měly být ponechány přírodě. Přitom nemá sebemenší smysl odtěžovat polomy, které tu leží už třetí jaro. Lidem ze Slovenska, kteří usilují o záchranu divoké krásy národního parku, mohou pomoci také čeští přátelé Tater."

Proti těžbě v Tiché dolině se již dříve postavil Světový svaz ochrany přírody (IUCN), Světový fond na ochranu přírody (WWF) a přední čeští vědci, kteří také vyzvali ministra Izáka k změně přístupu v ochraně cenného území. Expertní mise Světového svazu ochrany přírody (IUCN) na jaře 2005 doporučila, aby v připravované jádrové zóně národního parku dřevo netěžili, ale padlé stromy nechali ležet.

Na pomoc Tatrám po vichřici v roce 2004 se v České republice vybralo 40 milionů korun. Největší část dostaly právě státní lesy – které nyní s těžkou mechanizací ničí přírodu národního parku.

Padlé stromy a tlející dřevo jsou důležitou součástí přírodních ekosystémů. Závisí na nich řada druhů zvířat, hub a rostlin. Zajišťují stabilitu lesa, slouží jako důležitý zdroj živin a ochrana před větrem či sněhem při vzniku nového pralesa. Vytěžení kmenů – a vznik obrovských holých ploch – povede k odplavení půdy. Devastace jádrové zóny přitom zpochybňuje smysl národního parku v Tatrách.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Press servis
Snadné zasílání tiskových zpráv NNO do médií.
Využijte internetovou službu Econnectu pro Vás.
http://press-servis.ecn.cz/

Press Service - snadné zasílání tiskových zpráv

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz