Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Iniciatíva Inakosť kritizuje Slovenskú televíziu

29. 3. 2007 - BRATISLAVA [Changenet]

Občianske združenie Iniciatíva Inakosť požiadalo Radu pre vysielanie a retransmisiu o vydanie stanoviska ohľadom neochoty zo strany Slovenskej televízie (STV) zaradiť do vysielacej štruktúry formát s homosexuálnou problematikou. Inakosť sa domnieva, že by takýto formát pomáhal verejnosti zbaviť sa predsudkov o G/L orientovaných ľuďoch.

Podľa predstaviteľov Iniciatívy Inakosť, "zo strany STV dochádza odmietaním zaradenia takéhoto formátu do svojej programovej štruktúry k porušeniu zákona o Slovenskej televízii a to tým, že odmieta plniť svoje poslanie poskytovať službu verejnosti v oblasti televízneho vysielania, čo je podľa zákona poskytovanie programovej služby, ktorá má byť univerzálna z rôznych, zákonom vymedzených, hľadísk."

Občianske združenie Iniciatíva Inakosť sa obrátilo na Radu pre vysielanie a retransmisiu s touto žiadosťou aj na základe Verejného vyhlásenia redakcie magazínu Q vysielaného Českou televíziou, ktoré bolo doručené 25. 3. 2007 Iniciatíve Inakosť a v ktorom sa okrem iného uvádza: „Redakce televizního magazínu Q, který vysílá Česká Televize každý čtvrtek ve 22.50 hod na programu ČT1, se rozhodla natočit jeden celý díl magazínu na Slovensku s vědomím, že cílovou skupinou tohoto dílu budou i slovenští diváci, jejichž ohlasy nás inspirovaly. Dostali jsme řadu emailových zpráv, které mimo pozitivní ohlasy na náš magazín obsahovali postesknutí na tím, že Slovenská televize žádné podobné vysílání pro G/L menšinu nemá.

Magazín přitom může přinést pozitivní efekt v oblasti osvěty a může veřejnost informovat o životě a problémech nezanedbatelné menšiny. V slovenském dílu magazínu Q zazní také výpovědi lidí, kteří se setkávají s diskriminací na základě své sexuální orientace. Považujeme to za nepřijatelné v demokratické zemi, která je součástí Evropské unie. Jsme přesvědčeni že Slovenská veřejnoprávní televize by měla dát prostor k vzniku obdobného formátu, který by pomáhal veřejnosti zbavit se předsudků o G/L orientovaných lidech a poskytovat tak veřejnoprávní servis. Toto prohlášení vzniklo na základě žádosti sdružení „Inaciatíva Inakosť“ která se snaží práva G/L minority na Slovensku prosazovat.“

„Veríme, že Rada pre vysielanie a retransmisiu na základe našej žiadosti vydá vyjadrenie, ktoré potvrdí, že STV svojim postojom porušuje zákon,“ uviedol Július Kolenič, predseda správnej rady Iniciatívy Inakosť.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Informační partneři Zpravodajství ECN

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz