Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Česká republika musí omezit znečištění

26. 3. 2007
-red- [Econnect / CDE / Hnutí Duha / Greenpeace] -


Čeští ministři dostali od Evropské komise pořádnou lekci, když je přiměla omezit vysoké exhalace oxidu uhličitého z průmyslu. Podle Centra pro dopravu a energetiku, Hnutí Duha a Greenpeace schválený plán zároveň rozhýbe investice do čistých a efektivních technologií či podpoří inovace.

Schválených 87 milionů tun exhalací ročně je přesně o dvě třetiny blíže návrhu ekologických organizací (78 milionů) než původnímu vládnímu plánu (102 milionů). „Česká republika patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého. Komise dala zdejším politikům pořádnou lekci, že to musí řešit – ne problém pořád jenom odkládat na příště. Omezení exhalací rozhýbe modernizaci, inovace a investice do čistých, efektivních technologií. Schválené číslo neodpovídá stoprocentně našemu návrhu, ale coby kompromis jej můžeme podpořit,“ řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Přesto Česká republika nakonec svému průmyslu pořád ještě povolí třetí největší exhalace v přepočtu na obyvatele ze všech států EU.

Podle Kláry Sutlovičové z Centra pro dopravu a energetiku šlo očekávat, že české vládě plán na zvýšení emisí u Evropské komise neprojde. „Podobně průhledné pokusy zamítla i slovenské, litevské či lotyšské vládě. Ministři nemohli doufat, že jim strategie černého pasažéra projde. Že účelem obchodování s emisemi je snižovat exhalace, nikoli je zvyšovat, platí v České republice dvojnásob,“ řekla Sutlovičová.

Jako dobrou zprávu pro klima i pro Českou republiku hodnotí rozhodnutí Greenpeace. „Původně chtěli čeští ministři zvýšit povolené emise o čtvrtinu. Kdyby jim tento nápad v Bruselu prošel, zůstala by Česká republika skanzenem fosilních technologií a ekonomiky postavené na vývozu špinavé energie. Na snižování emisí v dlouhodobém měřítku vydělají všichni, včetně českého průmyslu.“ sdělil vedoucí klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Press servis
Snadné zasílání tiskových zpráv NNO do médií.
Využijte internetovou službu Econnectu pro Vás.
http://press-servis.ecn.cz/

Press Service - snadné zasílání tiskových zpráv

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz