Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

New York Times: Al Gore hovořil v Kongresu o změnách klimatu

26. 3. 2007
Hanka Hermová [EcoMonitor] -


Minulou středu přesvědčoval Al Gore americký Kongres, že globální oteplování vyžaduje smělou celostátní odpověď. Dvěma sněmovním výborům a Senátu přednesl svou zprávu. Podle ní lidé uměle oteplují svět, riziko plynoucí z nečinnosti je obrovské a k významným omezením emisí skleníkových plynů dojde, až se Spojené státy chopí vedení, napsal deník New York Times.

Během diskuze s republikánem Joem L. Bartonem, který jeho sdělení kritizoval, použil Al Gore metaforu a uvedl: "Planeta má horečku. Pokud má vaše dítě horečku, jdete k lékaři. Řekne-li lékař, že je potřeba zakročit, nenamítnete, že jste četl sci-fi povídku, podle které to není problém. Zakročíte." Zatímco ve Sněmovně reprezentantů připomínala debata spíše vyučovací hodinu než politiku, v Senátu byl Al Gore obrazně vyzván na souboj republikánským senátorem Jamesem M. Inhofem, který si vzal na mušku analýzy nebezpečí změn klimatu od hurikánů až po tání sněhu v Antarktidě. "Podle mého názoru jsou vaše alarmující prohlášení plné nepřesností a zavádějících údajů," řekl podle New York Times senátor.

Namísto dovolávání se vědy se republikáni zaměřili na to, jak se do problému pustit ve Spojených státech. Mnoho z nich preferuje jadernou energii, kterou Gore považuje jen za "malou část" řešení. Zástupci lidu se také zajímali o emise ve velkých rozvojových zemích, jako je Čína a Indie. Senátor John W. Warner, republikán z Virginie, vyjádřil obavy, zda se podaří přemluvit Čínu, aby odstoupila od výstavby uhelných elektráren. "Pokud my budeme první, oni se přidají," odpověděl podle New York Times Al Gore a dodal, že dva nedávné projevy čínských představitelů naznačují, že i oni se bojí následků změn klimatu. Demokraté i republikáni by měli napodobit své britské protějšky a soutěžit s nimi o to, jak nejlépe dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů.

Al Gore také navrhl desetibodový plán, jehož součástí je například daň na uhlíkové emise, zákaz klasických žárovek a zákaz výstavby nových uhelných elektráren bez zařízení na zachytávání oxidu uhličitého. Zároveň požadoval národní závazek na využívání energeticky úsporných opatření v domácnostech.

Senátor Inhofe poté zmínil téma, kterým se v poslední době zabývají kritici bývalého viceprezidenta, je to velikost a energetické vlastnosti Goreova nového domu v Tennessee, píše deník New York Times. Snažil se z něj vymámit slib, že sníží spotřebu elektřiny ve svém domě tak, aby nepřekračoval roční spotřebu průměrné americké domácnosti. Senátorka Barbara Boxerová na to však kolegovi ostře odvětila: "Vy nestanovujete pravidla." Al Gore uvedl, že platí navíc za využívání větrné energie. Senátor Inhofe vzal tuto odpověď jako odmítnutí slibu.

Demokratická senátorka Hillary Rodham Clintonová se zajímala, zda by Al Gore preferoval daň na emise, nebo "emisní" strop spolu se systémem tradičních povolenek. Gore považuje za potřebné obě varianty. Republikán Ralph M. Hall ale namítl, že požadavky na snížení emisí skleníkových plynů se rovnají "totálnímu útoku na všechny formy fosilních paliv", což by znamenalo zrušení mnoha pracovních míst a poškození ekonomiky, napsal deník.

Podle článku Felicity Barringerové a Andrewa C. Revkina v deníku New York Times ze dne 21. 3. 2007

Hanka Hermová

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz