Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dvě ženy v Súdánu jsou odsouzeny k ukamenování, Amnesty International žádá veřejnost o pomoc

23. 3. 2007
-red- [Amnesty International / Econnect] -


Dvěma ženám v západosúdánském Dárfúru hrozí smrt ukamenováním. K trestu byly odsouzeny za cizoložství. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International žádá veřejnost, aby za případy žen apelovala a zaslala protestní dopis ministru spravedlnosti Súdánu.

Sadía Idrís Fadúl z etnické skupiny Furů byla uznána vinnou 13. února, Amúna Abdallah Daldúm z etnické skupiny Tamá pak 6. března. Obě byly za cizoložství odsouzeny soudem ve státě Gazíra. Podle dostupných zpráv ale během procesu nedostaly šanci se obhájit: neměly k dispozici právníka, navíc obě mluví jen jazykem svých etnických skupin, zatímco soudní řízení bylo vedeno v arabštině a tlumočník nebyl u soudu přítomen.

"Osud těchto žen nemůže být nikomu lhostejný. Udělejme pro ně něco - i kdyby to měl být jen písemný apel. Jeden dopis nic nezmůže, ale když jich budou stovky a tisíce, máme naději na změnu," říká ředitel české pobočky AI Zdeněk Rudolský.

Ženy se proti rozsudku sice odvolaly, k popravě však může dojít každým dnem. V současné době jsou zadržovány v ženské věznici ve městě Wad Madaní ve státě Gazíra. Obě jsou vdané a mají děti, Sadía Idrís Fadúl dokonce o jedno z nich pečuje přímo ve věznici.

"V minulosti jsme viděli, jak odpor světové veřejnosti proti tomuto krutému trestu pomohl třeba nigerijské ženě Amině Lawalové. Nenechme v nouzi ani dvě ženy v Súdánu," dodává Zdeněk Rudolský. Vzorový dopis a adresa ministra spravedlnosti Súdánu jsou k dispozici na stránkách české pobočky Amnesty International na adrese www.amnesty.cz.

Popravy kamenováním jsou dosud běžné v některých zemích Blízkého východu a severní Afriky. Súdánský trestní řád, který je z části postaven na islámském právu, dosud umožňuje trestat odsouzené bičováním, amputacemi končetin nebo popravami oběšením či ukamenováním. Sadía Idrís Fadúl a Amúna Abdalláh Daldúm byly odsouzeny na základě článku 146 (a) súdánského trestního zákoníku z roku 1991, který zakazuje jakýkoli mimomanželský pohlavní styk a ukládá tresty od sta ran bičem až do popravy ukamenováním.

Amnesty International trest smrti bezpodmínečně odmítá jako nelidský a ponižující. Organizace nezaujímá žádné stanovisko vůči islámskému ani jinému náboženskému právu, podobné tresty však odmítá jako kruté, nehumánní, ponižující a odporující povinnostem Súdánu vyplývajícím z Mezinárodního paktu o občanských a politických právech (ICCPR).

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz