Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Madeleine Albright oslavila spolu s dalšími významnými hosty desátý rok činnosti Nadace VIA

5. 1. 2007 - PRAHA / PITTSBURGH [Econnect / Nadace VIA]

Madeleine Albright a další významní hosté – velvyslanec České republiky v USA Petr Kolář, velvyslanec České republiky v OSN Martin Palouš, generální konzulka v New Yorku Halka Kaiserová, bývalý velvyslanec USA v České republice William Cabaniss – se v předvánočním týdnu zúčastnili benefičního večera ve prospěch Nadace VIA v pittsburghském Duquesne Club.

"Česká demokracie a její instituce jsou silnější, protože tisíce lidí se účastní života občanské společnosti a mnozí z nich s pomocí Nadace VIA," řekla o Nadaci VIA ve své zahajovací řeči první žena ve funkci americké ministryně zahraničí a pokračovala: "Během posledních let jsem pomáhala mnoha nadacím a myslím si, že právě Nadace VIA je založena na těch správných principech. Podpora těch, kteří jsou aktivní; partnerství veřejného a soukromého sektoru; posilování demokracie na místní úrovni; různorodost finančních zdrojů a zaměření, jež nachází rovnováhu mezi individuální odpovědností a důrazem na komunitu. Všechny tyto ingredience jsou vskutku ta správná cesta, ta správná via, jež posiluje svobodný život v České republice."

Benefiční akce ve prospěch Nadace VIA se konala ve městě, kde v roce 1918 Tomáš Garrigue Masaryk podepsal Pittsburghskou dohodu, stvrzující záměr amerických Čechů a Slováků vytvořit nezávislý stát a zúčastnilo se jí 165 hostů z česko-americké komunity. Díky této benefiční akci Nadace VIA doposavad získala přes 50.000 dolarů od amerických i českých dárců. "Získané dary vloží Nadace VIA do svého nadačního jmění a jeho výnosy budou každoročně sloužit k podpoře projektů českých nevládních organizací, které se věnují komunitnímu rozvoji, obnově drobných památek, ochraně životního prostředí a činnosti ve prospěch dětí a mládeže," uvedla Táňa Hlavatá, ředitelka pro rozvoj filantropie Nadace VIA.

Každý získaný dar bude zdvojnásoben americkou nadací The Charles Stewart Mott Foundation, která již desátým rokem podporuje činnost a rozvoj Nadace VIA. Díky pittsburghské benefiční akci, pobídkovému grantu C.S. Mott Foundation a štědrosti českých i amerických dárců je tak již v tuto chvíli jasné, že nadační jmění Nadace VIA vzroste v roce 2007 minimálně o dva miliony korun.

Nadace VIA a američtí dárci

S dárci z česko-americké komunity Nadace VIA intenzívně spolupracuje od léta 2002, kdy se jí podařilo získat od amerických individuálních dárců téměř 250.000 dolarů na obnovu povodní poničených kulturních památek. Na tehdejší úspěch navázala Nadace VIA cílenou podporou obnovy a záchrany kulturních památek v České republice. Za posledních pět let již podpořila více než 170 projektů obnovy kapliček a dalších drobných památek, díky nimž se české, moravské a slezské kulturní dědictví zachová i pro další generace.

Nadace VIA patří mezi největší a nejaktivnější české nadace. Vznikla v roce 1997 a navázala na činnost české pobočky americké nadace The Foundation for a Civil Society, která působila v České republice od roku 1990. Od svého vzniku do konce roku 2006 rozdělila Nadace VIA téměř 170 milionů korun na více než 1800 dobročinných projektů v oblasti rozvoje neziskových organizací, obnovy filantropie, podpory komunitního rozvoje, péče o drobné památky, životní prostředí a na projekty zaměřené na děti a mládež. Ve své databázi registruje přes 2300 neziskových organizací a obcí, které ji žádaly o grant.

Posláním Nadace VIA je podpora a posilování aktivní účast veřejnosti na rozvoji demokratické společnosti v České republice. "Podporujeme rozvoj dobrých vztahů a spolupráce mezi neziskovými organizacemi, obecními samosprávami a podnikateli, protože jsme přesvědčeni, že právě to je cesta, na níž lidé mohou převzít odpovědnost za prostředí kolem sebe – společně o něm přemýšlet a hovořit, společně plánovat změny a poté společně měnit plány ve skutečnost," uvádí nadace. "Podporujeme rozvoj neziskových organizací, protože jsou na cestě k občanské společnosti nenahraditelné. Podporujeme rozvoj dárcovství, protože občanská společnost ani neziskové organizace nemohou existovat bez podpory osvícených jednotlivců, firem a institucí."

Nadace VIA navíc jako jediná nadace v České republice systematicky kombinuje finanční pomoc se vzdělávacími programy pro neziskové organizace. Učí je, jak se prezentovat široké veřejnosti, jak si hledat prostředky pro svou činnost, jak si lépe plánovat a organizovat práci, neboli jak se stát dobrou, důvěryhodnou a životaschopnou organizací.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz