Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sdružení LORM ocenilo hluchoslepé autory

13. 11. 2006 - ŽĎÁR NAD SÁZAVOU [LORM / Econnect]

První ročník umělecké soutěže o cenu Hieronyma Lorma zná své vítěze. Ceny byly tvůrčím osobnostem z řad hluchoslepých předány minulý víkend na Narozeninové konferenci sdružení LORM – společnosti pro hluchoslepé ve Žďáru nad Sázavou. Soutěž byla pořádána pod záštitou a za podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Hlavní cenu z dílny sochaře Jiřího Laňka za první místo v kategorii poezie převzala hluchoslepá Dana Kubišová za svoji báseň Přítel. Odborná porota, složená z odborníků a spisovatelů, dále v kategorii próza udělila první místo Jitce Menclové za povídku s názvem Jak taky může dopadnout dopis pro Ježíška.

Vedle Ceny odborné poroty byly předány i Ceny veřejnosti na základě hlasování, které probíhalo v průběhu celého října na webových stránkách www.lorm.cz. Největší počet elektronických hlasů v kategorii próza získali hned dva hluchoslepí autoři - Václava Turková a Jan Pavlíček. V kategorii poezie měla u veřejnosti největší úspěch báseň Lormík od Antonína Kačmarčíka.

Při slavnostním vyhlášení byli oceněni všichni účastníci literární soutěže i přehlídkové výtvarné kategorie. "Chtěli jsme tak upozornit na jedinečnost všech zaslaných příspěvků a také ocenit odvahu všech, kteří své dílko do soutěže poslali," přibližuje první ročník soutěže Petra Zimermanová, ředitelka občanského sdružení LORM – Společnost pro hluchoslepé. Proto také byla na konferenci zpřístupněna všechna díla zaslaná k termínu uzávěrky do soutěže. Básně a povídky si mohli návštěvníci doprovodné výstavy přečíst ve zvětšeném černotisku a Braillově písmu.

Uměleckou soutěž vyhlásilo sdružení LORM při příležitosti oslavy svých patnáctých narozenin. Symbolickým dárkem chtělo sdružení věnovat všem osobám s těžkým smyslovým handicapem prostor ke kreativitě a současně přiblížit svět hluchoslepých veřejnosti.

LORM sdružuje hluchoslepé osoby, jejich rodiny a ostatní příznivce, kteří se zajímají o problematiku hluchoslepých. Během své činnosti poskytl LORM od roku 1991 službu více jak 350 hluchoslepým klientům. V současné době sdružuje okolo 200 členů a poskytuje služby cca 120 osobám.

Sdružení poskytuje pomoc a služby hluchoslepým všech věkových skupin i ostatním lidem, kteří jsou s hluchoslepými v kontaktu nebo se zajímají o tuto problematiku. LORM poskytuje individuální a skupinovou systematickou péči hluchoslepým lidem, jejíž cílem je překonání negativních psychologických a sociálních dopadů hluchoslepoty, které postihují jednotlivce a jejich rodiny.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz