Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Postjazzová improvizace Supersilent zaplaví v pátek Roxy

3. 11. 2006 - PRAHA [Econnect]

Norští Supersilent, jedna z nejdůležitějších hudebních skupin současnosti, vystoupí v pátek 10. listopadu od 18 hodin v rámci přehlídky festivalu Stimul v NoD Roxy. Doplní je atraktivní směs sofistikovaného popjazzu a elektroniky dalších dvou norských objevů z vydavatelství Rune Grammofon. Duo Susanna And The Magical Orchestra, které tvoří zpěvačka Susanna Wallumrod a pianista Morten Qvenild (známý například z Jaga Jazzist) a mladí norští jazzmani In The Country.

Norská formace Supersilent představuje vrchol současné volně improvizované hudby s kořeny v jazzu a abstraktní elektronice. Dokáží namíchat free jazz prakticky s čímkoliv: s rockovým odpichem, živou elektronikou nebo temným ambientem. Světově respektovaný kvartet stál deskou "1-3" společně s albem skladatele Arne Nordheima u zrodu prestižního norského vydavatelství Rune Grammofon, které založil v roce 1997 Rune Kristoffersen. Supersilent vznikli z freejazzového tria Veslefrekk, k němuž se roku 1997 připojil elektronik Helge Sten. Ten pod pseudonymem Deathprod vydává již od konce osmdesátých let sólové desky, pohybující se na pomezí noisu, temného ambientu a abstraktní elektroniky.

Zvuk kapely kolísá mezi spontánní freejazzovou improvizací, organicky doplňovanou elektronickými modulacemi či hlukovými vstupy, a temným ambientem, jehož pojetí přiznaně navazuje na průkopníka norské vážné a elektronické hudby Arne Nordheima a jinými výrazovými prostředky tak rozvádí jeho odkaz.

Duo Susanna and the Magical Orchestra tvoří zpěvačka Susanna Wallumrod a pianista Morten Qvenild (známý například z Jaga Jazzist nebo Shining). Ve svých popjazzových skladbách, nesoucích se v kvalitativně spolehlivých intencích vydavatelství Rune Grammofon představí sofistikované písně na pomezí jazzu a melancholického popu s decentním oparem severské mlhy. Střídmá hra na klávesové nástroje a Susannin neafektovaný jemný hlasový výraz odkazuje na jazzový či bluesový styl zpěvu, avšak překvapuje svou uměřeností a civilní samozřejmostí. Atraktivní vystoupení mimo jiné nabídne opravdu povedené předělávky Depeche Mode, Joy Division, Kiss nebo AC/DC.

Komorní jazzové trio In the Country tvoří mladí hudebníci, kteří však mají i přes svůj nízký věk poměrně bohaté zkušenosti z jiných, žánrově odlišných hudebních oblastí. Pianista Morten Qvenild, kontrabasista Roger Arntzen a bubeník Pal Hausken vystoupí se svým novým programem z aktuální nahrávky Losing Stones, Collecting Bones. Ve své hudbě kombinují redukcionistický způsob hry s klidnými jazzovými tématy a přiznaná inspirace hudbou Paula Bleye, Mishy Alperina, nebo i Mortona Feldmana dává vzniknout žánrově ojedinělému tvaru komorní muziky, která se nestydí za harmonii a čitelnou melodii. Jejich jemné zenové krajiny by se daly přirovnat k současné produkci ECM.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz