Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Reuters: Internetový “kmen“ chce budovat ekologický ostrov

28. 6. 2006 - PRAHA/NEW YORK [EcoMonitor]

Jestliže sníte o prostém životě na ostrově v tropickém oceánu, nový internetový projekt vám takový sen může splnit jen za pár stovek dolarů. Ekoturistický server Tribewanted.com se zrodil v hlavách dvou britských umělců, kteří teď hledají dalších 5000 lidí, aby se spojili do internetové komunity, jež by dohlížela na trvale udržitelný rozvoj jedenaosmdesátihektarového ostrova Vorovoro v Tichém oceánu, napsala agentura Reuters.

Za poplatek v rozmezí od 220 do 660 dolarů si kdokoli může koupit roční až tříleté členství v “kmeni“, tím si zároveň kupuje i právo navštívit ostrov Vorovoro na Fidži na jeden až tři týdny. Tříletý projekt bude zároveň sledován filmaři, každý týden bude na internetu přístupné aktuální video a posléze by měl vzniknout dokumentární film. Organizátoři celé akce však razantně odmítají, že by mělo jít o další reality show. „Tenhle projekt je o skutečných lidech, kteří se sešli z jasného důvodu a chtějí spolu pracovat na bázi kmenového uspořádání,“ řekl agentuře Reuters jeden z organizátorů Ben Keene během své propagační cesty. K internetovému kmeni se již připojilo přes pět set osob ve věkovém rozmezí od 18 do 67 let. „Máme lidi z 18 různých zemí světa, takže náš cíl - vytvořit kmen Spojených národů - začíná vypadat reálně,“ říká Keene. Podle jeho slov jsou na celém projektu nejdůležitější jeho ekologické aspekty. Při vedení trvale udržitelného hospodářství na ostrově se počítá s rozpočtem 1,9 milionu dolarů.

„I když to tak možná nevypadá, chceme vybudovat pouze velice jednoduchou vesnici, rozhodně ne nějaké betonové stavby,“ vysvětluje Keene. Podle něj sice může celá řada lidí, kteří se ke kmeni připojí, chápat tento projekt jen jako dobrodružnou dovolenou, jeho tvůrci ale také chtějí upozornit na principy ekologického bydlení. Členové kmene budou mít možnost rozhodovat o tom, co na ostrově vznikne - od solárních panelů vyrábějících elektřinu až po ekologické toalety. Na klíčových rozhodnutích pak budou spolupracovat odborníci s kmenovým náčelníkem Tuim Malim, zatímco ostatní budou moci hlasovat přes internet. „V každém okamžiku budeme mít k dispozici 4900 členů na webu a stovka jich bude přímo na ostrově,“ vysvětluje Keene.

Keene také vysvětlil, že hlavní myšlenkou, kterou prosazoval jeho společník Mark James, je zkusit využít internetovou komunitu k něčemu, co zanechá otisk ve skutečném světě. „Namísto pouhého sdílení hudebních souborů, případně prázdného žvanění, chceme vytvořit skutečnou ekologickou vesnici, kterou bude moci každý navštívit,“ dodal Keene. Ostrov Vorovoro má v současnosti čtyři obyvatele, jsou jimi Tui Mali, jeho bratr a jejich ženy. „Privilegium náčelníka kmene je žít trvale na ostrově Vorovoro,“ říká Keene. Podle něj chce Tui Mali nabídnout prostor tohoto ostrova, aby přilákat finance, které pomohou zdejším obyvatelům, převážně rybářům. Projekt Tribewanted.com bude trvat tři roky, potom vše, co zde vznikne, připadne původním obyvatelům ostrova.

Podle článku agentury Reuters 31.05. 2006.


Hugo Charvát

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz