Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Americký stát Wisconsin zákonem zakázal nucené implantování čipů do lidského těla

20. 6. 2006 - Wisconsin, USA [CASPIAN / Iuridicum remedium]

30. května 2006 guvernér státu Wisconsin Jim Doyle podepsal zákon, který pod trestní sankcí zakazuje požadovat po osobě, aby si nechala implantovat mikročip. Na přípravě zákona se podíleli i aktivisté a odborníci organizace CASPIAN, která se zabývá RFID čipy a ochranou soukromí jednotlivců. Od zákona si slibují, že znesnadní výrobci čipů VeriChip určených pro implantaci lidským bytostem, společnosti VeriChip Corporation, prosazování čipování osob.

VeriChip je skleněná kapsle obsahující RFID tag, které se injekčně aplikuje do svalu, aby jednoznačně identifikovala člověka. Tag lze číst nezaznamenatelně pomocí radiových vln na vzdálenost desítek cm i skrze oblečení. Toto vysoce kontroverzní zařízení může sloužit jako přístupový kód do zabezpečených oblastí, zdroj údajů o zdravotním stavu a sloužit jako platební prostředek ve spojení s kreditní kartou.

„To, že zákonodárce považoval přijetí tohoto zákona za nezbytné, nasvědčuje, že vzrůstá povědomí o tom, že tento výrobek může znamenat vážné ohrožení.“

Ačkoli společnost VeriChip Corporation ujišťuje, že její čip je jen dobrovolný, poslední výroky naznačily, že toto se může změnit. Předseda představenstva Scott Silverman propagoval VeriChip jako částečné řešení imigračních záležitostí když navrhoval, aby čip registroval dočasné pracovníky-cizince a ověřoval jejich identitu na hranicích a „sloužil jako donucovací opatření pro zaměstnavatele“. Tyto výroky uvedl v rozhovoru pro Fox News Channel s tím, že společnost „o tomto hovořila s mnoha lidmi ve Washingtonu“.

Společnost rovněž přiznala, že jednala o nahrazení vojenských čipů pro psy svými čipy.

Zákon státu Wisconsin proti implantování čipů lidem přichází v době, kdy VeriChip Corporation začala obchodovat své akcie na veřejných trzích. Liz McIntyre říká, že VeriChip „ztrácí miliony dolarů... Lidé řekli svůj názor. Nechtějí RFID čipy ve svých tělech a očekáváme, že ostatní státy budou v zákazu nuceného čipování Wisconsin následovat“.

Albrecht a McIntyre dlouhodobě sledují VeriChip, odhalili jeho zdravotní a bezpečnostní vady a varují především před jeho riziky pro soukromí a občanská práva v knize vydané v říjnu 2005 pod názvem "Spychips: How Major Corporations and Government Plan to Track Your Every Move with RFID."

Nový zákon byl předložen jako tisk č. 290 zákonodárcem Marlinem Schneiderem a byl schválen jednomyslně oběma komorami wisconsinského parlamentu na jaře 2006. Zákon zakazuje požadovat po jiné osobě implantovat si mikročip do těla a pachatele trestá peněžnm trestem až 10 000 USD denně.

Pramen: Katherine Albrecht (kma@spychips.com), CASPIAN newsletter (Consumers Against Supermarket Privacy Invasion and Numbering) z 1.6.2006.
Překlad: Iuridicum remedium


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz