Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ochránci přírody: Hobby market nehraje s územním plánem

10. 4. 2006 -, Nesehnutí / Econnect

Od dnešního dne se stavební úřad v městské části Brno-Ivanovice vypořádává s pádnými připomínkami, které uplatnili v územním řízení občanská sdružení, starostka Ivanovic i někteří jednotliví občané. Občané, sdružení ani starostka si nepřejí stavbu obřího nákupního centra v těsné blízkosti obytné zástavby. Svoje připomínky mohli účastníci řízení uplatňovat do pátku 7. dubna, a nyní je tedy na stavebním úřadu, aby rozhodl.

"Vyjádření odhalují skutečnost, že umístění Hobby marketu by bylo v příkrém rozporu s územním plánem i s vyhláškou chránící zeleň," tvrdí sdružení Nesehnutí. Investor, který se stále skrývá za developerské firmy, navíc podle sdružení nemá v pořádku ani smlouvy s vlastníky pozemků, na nichž chce stavět; umístění stavby je tak podle kritiků zcela nepřípustné.

Dnešním dnem pokračuje kauza plánované výstavby hypermarketu pro kutily Hobby market v Brně-Ivanovicích do nové fáze. Nastává hodnocení podaných připomínek do územního řízení. Ivanovický stavební úřad obdržel mimo jiné i vyjádření od občanského sdružení Nesehnutí a od starostky městské části. "Připomínky podalo i naše místní sdružení a přibližně stovka obyvatel Ivanovic, kterých se tato problematika bezprostředně dotýká," říká Petra Täuberová ze sdružení Klidné Ivanovice. Tato vyjádření nyní musí konfrontovat s dokumentací, kterou dodal investor.

Hypermarket větší, než dovoluje územní plán

"Dokumentaci jsme podrobně prostudovali a zjistili jsme, že záměr je v absolutním rozporu s územním plánem," upozorňuje na nejvážnější připomínku Jiří Koželouh z Nesehnutí. Investor se totiž rozhodl stavět hypermarket s prodejní plochou přes deset tisíc metrů čtverečních. To však není v dané ploše dle platného územního plánu možné. Stavebník se rozhodl zamlžit tento rozpor označením části prodejní plochy názvem "sklad" a snížit tak prodejní plochu na 6 700 čtverečních metrů. Přiznává však, že sklad bude prodejní a tím usvědčuje sám sebe, neboť dle odborné literatury je prodejní plocha: "Hrubá podlažní plocha maloobchodního zařízení, kde při prodeji zboží dochází ke kontaktu se zákazníkem."

Ani v případě prodejní plochy mezi pěti až deseti tisíci metry čtverečními by však záměr s územním plánem nesouhlasil, neboť neexistuje regulační plán, který by takovou výjimku v tomto území povoloval. "Je to jednoduše tím, že Ivanovice jsou klidovou oblastí a i územní plán Brna myslí na jejich ochranu před ničením životního prostředí," vysvětluje Jiří Koželouh.

Jak Hobby market ovlivní zeleň? Investor neví

Územní plán však není jediným závazným předpisem, který by umístění stavby hrubě porušilo. "Záměr je v rozporu s vyhláškou o zeleni ve městě Brně, neboť se investor neobtěžoval s inventarizací a zhodnocením zeleně a nezavázal se k náhradě stromů či keřů, pokud by je stavbou zničil," píše se ve stanovisku Nesehnutí. Předložená dokumentace dále neobsahuje ani specifikaci důležitých skutečností, jako jsou počty a umístění venkovních světel, a dokonce se zcela vyhýbá popisu reklamního pylonu, který by se stal nechtěnou dominantou krajiny.

Za ještě závažnější považuje Nesehnutí fakt, že řada smluv o budoucích kupních smlouvách mezi vlastníky pozemků a developery zastupujícími investora již před několika měsíci vypršela. Umístění stavby by tedy porušilo stavební zákon i vlastnická práva občanů. "Na základě zjištěných skutečností pevně věříme, že stavební úřad v Ivanovicích vydání územního rozhodnutí odmítne," uzavírá Jiří Koželouh.

Většina místních hypermarket nechce

Proti výstavbě, která by přinesla výrazné zhoršení životního prostředí zvýšenou dopravou, znečištěním ovzduší a hlukem a poškodila by nenávratně i krajinný ráz zachovalé příměstské obytné lokality, protestují i místní občané. Více než 72 % z nich vyjádřilo svůj nesouhlas v sociologickém průzkumu provedeném Katedrou environmentálních studií FSS MU a dalších více než 300 občanů podepsalo protestní petici. Proti stavbě se postavila i starostka Brna-Ivanovic Eva Slavíková. "Skutečný investor se však stále skrývá za developerské firmy," kritizuje způsob přípravy stavby hypermarketu Nesehnutí.

Nesehnutí, starostka i sdružení Klidné Ivanovice proto oslovily možné provozovatele hypermarketu, společnosti Bauhaus, Baumax, Hornbach, OBI, Globus-baumarkt a Mountfield. Do dnešního dne se ale k záměru nikdo nepřihlásil.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz