Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové informace CZECHDESIGN.CZ

4.12.2003
PRAHA [CzechDesign.cz]
Autor: CzechDesign.cz

CZECHDESIGN.CZ je Občanské sdružení, které spravuje internetový portál na adrese http://www.czechdesign.cz. Ten zahájil svůj provoz v dubnu letošního roku. Portál vznikal postupně od ledna na základě projektu Český design. Tvůrci projektu Veronika Loušová, Michal Aichinger a Dan Handl jsou zároveň zakládající členové sdružení. Ostatní „czechdesignisté“ jsou zpravodajové a reportéři portálu, kteří studují nebo absolvovali umělecké školy a designem se aktivně zabývají. Dalšími nezbytnými členy jsou manageři pro zahraničí, kteří se starají o cizojazyčné verze webu a propagaci v zahraničí a také korektoři českého jazyka.

Všichni tito lidé pracují na portálu zdarma ve svém volném čase. Sdružení zatím nemá žádného sponzora. Věříme, že pro většinu „czechdesignistů“ je částečnou odměnou být u zdroje informací, zviditelnění na poli designu a vytváření nových kontaktů. Každý na projektu pracuje podle svých možností a chuti, ničí aktivitu nijak neomezujeme. Všichni reportéři píší o problému nebo informaci, která je zajímá.

Články jsou sestavovány tak, aby hlavní částí článku byla obrazová složka, která každému návštěvníkovi řekne více než psaný popis. Web funguje v češtině, angličtině a italštině. Překládány jsou přednostně články, které prezentují český design.

Projekt je od února zaštítěn Asociací průmyslových designéru ČR. V dubnu se stal garantem projektu RONYPLESL s.r.o.

Aktivity CZECHDESIGN.CZ

Rádi bychom se podíleli i na realizaci výstav a vyhlašování soutěží.

Portál podporuje v říjnu tyto akce:

  • Týden designu v Praze, Designblok 03
  • Veletrh Tendence, (portál je jedním z mediálních partnerů)
  • Společnost Etna pořádá přednášky „Italský průmyslový design, Barevné světlo v architektuře“ (portál je mediální partner)

Kromě článků o programu akce a základních informacích budou na portále např. životopisy přednášejících designérů a hostů. Záměrem je předložit návštěvníkům informace, které v časopisech zpravidla nenajdou svůj prostor, ale úzce souvisí s akcí a jsou pro ni doplňující. Na portále informace zůstávají nastálo a dají se vyhledat v Historii článků nebo pomocí Hledání, což přináší zjevnou výhodu v porovnání s tištěnými médii.

CZECHDESIGN.CZ a jeho cíle

Proč dlouho vyhledávat na internetu, když vše najdete u nás. Ve svém volném čase můžete tvořit.

Myslíme si, že se zde designu, především studentskému, neprávem věnuje příliš malá pozornost, a designéři tak nemají prostor umístit své prezentace na dostatečně viditelných místech.

Cílem projektu je zlepšovat informovanost o designu u nás a český design prosazovat v zahraničí.

  • Soustředit zde prezentace českých designérů
  • Prezentovat český design v zahraničí
  • Zlepšit povědomí o designu u laiků
  • Přesvědčit výrobce o potřebě kvalitního designu

Portál zaměřený na design s touto koncepcí nemá ve světě obdoby. Na jednom místě najdete informace o současném dění v designu, encyklopedickou historii designu a portfolia designérů.

Prezentujeme se jako internetový portál, což pro nás znamená najít pro návštěvníky základní informace s dalším odkazem, a je na čtenáři, jak si s informací poradí dál. Jsme částí velké internetové sítě a od nás vedou desítky cest k dalším zdrojům. Budeme se snažit stát se podstatnou a spolehlivou součástí internetu, aby se při hledání designu a designérů návštěvníci internetu snadno doslali přímo k nám.

Prezentovat studenty se nám již daří ve spolupráci s Technickým týdeníkem. Jejich odborné články se objevují u nás na portále a v Technickém týdeníku zavedli rubriku „To nejzajímavější z českého designu“, kam CZECHDESIGN.CZ připravuje podklady.

Návštěvnící portálu

Portál by chtěl poskytovat informace nejen designérům a studentům designu, ale i milovníkům designu a náhodným návštěvníkům, kteří hledají bližší informace o výstavách nebo jen „brouzdají“. Doufáme, že každá z těchto skupin návštěvníků si zde najde své a dozví se informace, které může aplikovat dál.

Podle průzkumů v anketě umístěné na portále do 7. 9 .2003 portál nejvíce navštěvují studentu a designéři. Procentuelní zastoupení profesí: Studenti: 46,5%, Designéři: 32,6%, Architekti: 4,7%, Jiné: 16,2%

Páteř CZECHDESIGNu.CZ

Naprogramování portálu jsme věnovali velikou pozornost. Vše je šito “na míru“ našimi programátory. Jsou to studenti ČVUT. Kromě redaktorského systému vkládání a editace článků byla veliká pozornost věnována zadávání portfolia do adresářů.

Portál je vytvářen s důrazem na maximální automatizaci zadávání údajů. Snažíme se, aby každý redaktor, stylista, designér strávil zadáváním údajů co nejméně času, protože víme, že by ho mohli využít jinak.

Proto se snažíme koncipovat zadávání článků jako vícestupňový formulář s možností kroku zpět. Vlastní vkládání textu článku je formou DHTML editoru, který má podobné ovládání jako např. MS Word.

Jednoduchý systém vkládání údajů čeká i na designéry, kteří se chtějí zapsat do našeho adresáře. Formulář dokonce rozpozná špatný rozměr vkládaných obrázků a nabídne jejich automatickou úpravu.

Další zajímavostí je, že ačkoli je stránka v testovacím provozu teprve tři měsíce, cestu k ní si již našly vyhledávače GOOGLE a JYXO. Oba navštěvují portál několikrát denně a ihned indexují změny. Toho je docíleno striktním dodržováním pravidel o sémantickém webu. Díky vysoké návštěvnosti našich stránek mohou uživatelé těchto vyhledávačů najít nové články téměř okamžitě, a navíc se náš portál umísťuje většinou na první straně výsledků.

Chceme být otevřeni všem návštěvníkům a proto máme naprogramovaný portál bezbariérově. To znamená, že je dostupný z libovolného prohlížeče, například máme textovou verzi vhodnou pro čtecí zařízení slepých spoluobčanů.

Rozdělení portálu

ŽIVĚ

Je část, kam přinášíme novinky a reportáže ze světa designu. Jedná se o články z výstav, veletrhů a připravovaných akcí. Zvláštní pozornost věnujeme studentským výstavám a klauzurám (závěrečné práce semestru na uměleckých školách), protože nejsou pro média dostatečně atraktivní, i když zde mnohdy vznikají velmi nápadité práce. Najdete zde i reportáže ze sympozií a workshopů.

Aktuálně: nejnovější trendy a dění

Reportáže: hodnocení výstav, rozhovory

Zveme Vás: pozvánky na akce, programy akcí

Kalendář akcí: veletrhy a výstavy

Soutěže: snažíme se shromáždit soutěže z celého světa a informovat i o jejich výsledcích

TEORIE A PRAXE

V této části se dočtete o trendech v materiálech a novém vývoji. Příležitostní čtenáři se třeba rádi poučí a designéři si udrží přehled o novinkách. Část článků pokrývá spolupráce s odbornými časopisy (Technický týdeník, Světlo).

Jak na to: rady a nápady, určené hlavně studentům, modely jsou pro designéry důležité…

Reportáže: inovace v českých podnicích i ve světě

Plasty, Kov, Doprava, Sklo: Postupně budeme přidávat podsekce. Najdete zde příslušné materiály a technologie na materiál aplikovatelné.

Zákon a patent: Znalost zákonů je pro každého podnikatele nezbytná. Proto jsme s odborníkem připravili zjednodušený výklad autorského zákona, který má sloužit pro první seznámení s jeho problematikou. Postupně budou přibývat další články, které by měly pomáhat při sestavování základní smlouvy apod.

ADRESÁŘ DESIGNÉRŮ

Tato sekce je nejdůležitější částí portálu. Každý si zde zdarma může vystavit svoji prezentaci. Naší snahou je, aby část návštěvníků portálu tvořili lidé hledající designéry pro svoje výrobky a mohli si u nás vybrat designéra. Designér si zvolí, v jaké specializaci působí. Může si jich vybrat i více.

Umístěním portfolia na našem portálu se designér může snadněji prezentovat i v zahraničí, než na své stránce, která snadno zanikne mezi spoustou jiných.

Existuje zde možnost umístit prezentaci i v anglickém jazyce. Každý si portfolio zadává přes speciální formulář on-line, počítač mu přidělí heslo, a je možné kdykoliv portfolio změnit a mít tak zde nejnovější práce. Portál do portfolií nezasahuje žádným způsobem.

Při vzniku projektu jsme pečlivě promýšleli systém vkládání portfolia, provázanost s ostatními částmi webu a strukturou portfolia tak, aby co nejvíce splňoval nároky všech skupin designérů. Je to jediný adresář, kde se setkávají obory designu jako stroje a zařízení, nářadí a nástroje s nábytkem a propagací a výstavnictvím.

100 LET DESIGNU

je samostatným projektem, který se bude realizovat postupně do dvou let. Cílem je představit historii českého (a československého) designu v ucelené podobě. Jednotlivé obory designu budou vypracovávat odborníci na dané obory. Historie je koncipována tak, aby se v ní dalo vyhledávat napříč obory po jednotlivých obdobích. Součástí jsou medailony osobností českého designu. Díky možnostem naprogramování tak vznikne variabilní encyklopedie. Na koncepci se podílí Mgr. Jiří Hulák, odborný pracovník oddělení průmyslového designu, Národní technické muzeum v Praze a Mgr. Milan Hlaveš, kurátor sbírky moderního a současného skla a keramiky, Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

100 let designu by po dokončení měla být přeložena nejdříve do angličtiny a pak dle zájmu i do jiných jazyků. Překlady už záleží na sponzorské pomoci.

Střípky z designu: jsou zde medailony a rozhovory s osobnostmi českého i zahraničního designu.

VYHLEDÁVÁNÍ

Část, bez které se portál neobejde. Najdete zde vše, o čem se psalo na portálu, a to napříč všemi sekcemi.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz