Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Obmudsman: Používání kamer a odposlechů ve výchovných ústavech je nezákonné

7. 5. 2003
Jana Sobotková [Econnect] -


Ze všech výchovných ústavů mají zmizet kamery a odposlechy, kterými jsou chovanci sledováni. Život lidí v "polepšovnách" sledují kamery ve třetině ústavů, ve dvou je instalováno navíc i odposlouchávací zařízení. Veřejný ochránce práv takový stav považuje za nezákonný a bude po ministerstvu školství požadovat, aby se sledovací systémy nepoužívaly. "Vychovatelé by neměli děti sledovat. Monitory by měla nahradit větší individuální péče," uvedla zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová.

V České republice je zhruba 1500 dětí a dospívajících umístěno do celkem 49 výchovných ústavů; v šestnácti z těchto zařízení jsou kamery, jak vyplývá z podkladů, které získala kancelář ombudsmana od ministerstva školství. Podle mluvčí ministerstva školství Hany Vítkové nejsou kamery instalovány nikde, kde by to narušovalo soukromí. Přesto už ministerstvo nařídilo odstranění kamer z ložnic v jednom soukromém výchovném ústavu na Znojemsku, stejně tak odposlechů zabudovaných ve stěnách – a to i navzdory poněkud svéráznému stanovisku šéfa tohoto ústavu: "Poctivému kamery nevadí."

Ministerstvo školství ovšem nechce v odstraňování kamer dále pokračovat. Řídí se posudkem Ústavu státu a práva Akademie věd – posudek tvrdí, že instalace kamer v polepšovnách neporušuje Listinu lidských práv a svobod, a doporučuje nechat kamery ve všech místnostech: "Z právního hlediska není rozdíl mezi sledováním cestujících v metru a dětí ve výchovném ústavu," argumentuje se v posudku.

"Zatímco ministryně na základě stanoviska z Akademie věd rozhodla, že nebude nařizovat odstranění kamer, podle nás je ústav domovem pro děti, tudíž zde mají právo na soukromí," oponuje Anna Šabatová. Opírá se o stanovisko vyjádřené v posudku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně – podle toho je instalace odposlechů a kamer protiústavní.

Kamery mají podle ministerstva školství zaručit větší bezpečí chovancům i vychovatelům, proto nařídit úplné odstranění sledovací techniky odmítá. Veřejný ochránce práv Otakar Motejl údajně s takovým postojem ministerstva počítal – jedním z dalších kroků bude proto oslovení vlády.

Jana Sobotková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

31. 5. 2004
TRAUMAByvaly chovanec
9. 7. 2004

-
Související odkazy
 • Veřejný ochránce práv
 • O Autorech

  Jana Sobotková

  Autorka je redaktorkou Econnectu pro lidská práva, sociální oblast a gender.

  -

  Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
  Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
  Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz