Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Proti zbrojařskému veletrhu budou znova demonstrovat obránci lidských práv

25. 4. 2003 - BRNO [Econnect]

„Brno - pohostinné město otevřené celému světu“: i takovými slogany lákají návštěvníky organizátoři 7. mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky a speciálních informačních systémů IDET 2003. Veletrh, který se v Brně uskuteční ve dnech 28. až 30. dubna, zaštiťují oficiální instituce České republiky - mimo jiné Bezpečnostní rada státu a tři ministerstva – zahraničních věcí, obrany a průmyslu a obchodu. Největší a nejprestižnější evropský veletrh oboru, jak pořadatelé akcí IDET titulují, má však řadu kritiků – lidskoprávní aktivisté plánují na den zahájení veletrhu antimilitaristickou demonstraci. Ta bude součástí Týdne akcí proti militarismu, organizovaného Nesehnutím.

„Zbrojařské firmy se na veletrzích, jako je brněnský IDET, prezentují jako seriózní podnikatelé. Na mnoha případech se však ukázalo, že jejich obchodní strategií je vyzbrojování obou stran konfliktu, korupce, porušování embarg a zvyšování vlastního vlivu bez ohledu na důsledky pro mezinárodní bezpečnost, dodávky do zemí, kde zuří občanská válka, a zemí, kde jsou vládnoucími diktaturami porušována lidská práva,“ objasňuje důvody svolání demonstrace aktivista Dušan Rosenbaum. V pondělí se odpůrci militarismu setkají v 16.30 na brněnském náměstí Svobody, kde mimo jiné vystoupí romský taneční soubor Merci pod vedením Moniky Balogové. Aktivisté slibují i happening – na náměstí se odehraje Zbrojařská olympiáda.

Po skončení shromáždění v centru Brna bude následovat protestní pochod městem k areálu Brněnských výstav a veletrhů, kde se na IDETu budou své výrobky vystavovat zbrojařské firmy, známé podle informací Nesehnutí vyzbrojováním totalitních režimů, podporou vojenských diktatur či ozbrojených konfliktů. S trochou nadsázky by se dalo říci, že Brno je v tomto ohledu „pohostinným městem otevřeným celému světu“ až příliš: už začátkem dubna lidskoprávní aktivisté upozorňovali na aktivity jednoho z vystavovatelů IDETu, který zároveň zahajuje jeden ze svých provozů přímo v Brně. „Firma Honeywell patří mezi nejvýznamnější opory vojensko-průmyslového komplexu Spojených států. Německá pobočka firmy po dlouhá léta vyráběla dnes nelegální protipěchotní miny a nadále vyrábí miny protitankové, americký Honeywell je autorem myšlenky i konstruktérem kazetových pum, jejichž obětmi jsou především civilisté,“ komentoval situaci další z aktivistů Nesehnutí Milan Štefanec.

Součástí protestu bude i rozdávání veganského jídla, připravené skupinkou Food Not Bombs – Jídlo místo zbraní. I to má poukázat na nesmyslnost ohromné produkce zbrojního průmyslu - na světové zbrojení se vydává téměř 100 000 000 dolarů za hodinu, jinde přitom lidé hladovějí. Zbraně jsou ovšem lukrativním zbožím a zbrojařské firmy výdělek vítají. „Zvykli jsme si vnímat válku tak, že existuje agresor a ten, kdo se brání. Zbrojařské firmy nás učí, že toto dělení na dobro a zlo je nesprávné. Podívejme se na válečný konflikt z jejich perspektivy. Jsou striktně nestranné, čehož praktickým výsledkem je vyzbrojování obou stran konfliktu. A tak je ve válkách již téměř běžné, že z obou stran fronty na sebe míří zbraně jednoho výrobce a až se navzájem zničí, výrobce rád dodá nové. Dokud je ovšem alespoň jedna ze stran schopná za jejich zbraně platit a dodávat k nim obsluhu,“ upozornil Štefanec již při jednom z předchozích ročníků IDETu.. Jak poznamenal, vítězem je, ať válka skončí jakkoli, zbrojařská firma.

V rámci Týdne akcí proti militarismu se už uskutečnila vernisáž výstavy fotografií Vystřel a zapomeň fotoreportéra ČTK Otty Ballona Mierneho – fotografie byly 15. dubna představeny v kavárně Podivný Hamlet. Od 21. dubna je v Domečku na Filozofické fakultě MU instalována výstava koláží pod názvem Hledání barev – výtvarník Pavel Kopecký ve svých kolážích hledá kořeny bezpráví a lidské necitelnosti. Den po demonstraci, 29. dubna, mohou zájemci přijít na Fakultu sociálních studií na filmové projekce – od 18 hodin budou uvedeny dokumentární snímky Karavan hvězd a Dobří a špatní Kurdové. Poslední akcí týdne se má stát koncert proti válce a militarismu, na kterém 30. dubna v Yacht clubu vystoupí Ememwoodoopoká, Deaf 69 a Zeměžluč.


Jana Sobotková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Jana Sobotková

Autorka je redaktorkou Econnectu pro lidská práva, sociální oblast a gender.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz