Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Arnika navrhla na Ropáka roku šéfa UNIPETROLu

10.3.2003
PRAHA [Arnika Praha]
Autor: RNDr. Jindřich Petrlík, tel: 603 582 984

Generální ředitel UNIPETROLu, hlavního akcionáře Spolany Neratovice, Ing. Pavel Švarc se stal nejžhavějším kandidátem Arniky na titul „Ropáka roku 2002“. Podle vedoucího programu Arniky Toxické látky a odpady RNDr. Jindřicha Petrlíka totiž nese vysokou část zodpovědnosti za úniky toxických látek ze Spolany v době srpnových povodní i mimo toto období. „Namísto přihlášení se k této zodpovědnosti požádal UNIPETROL stát o finanční pomoc na obnovu Spolany,“ dodal Petrlík.

„UNIPETROL stojí také za urychleným najížděním výroby provozů chlorové chemie, ve kterých v zápětí došlo k opětovnému úniku chloru. Tristní je rovněž přístup podniku ke starým ekologickým zátěžím. Dosud neudělal nic, aby je dostatečně zmapoval. Ignoroval a ignoruje výzvy ke zjištění znečištění celého areálu podniku toxickými látkami jako polychlorovanými dibenzodioxiny a dibenzofurany či polychlorovanými bifenyly (PCB),“ vysvětlil Petrlík důvody Švarcovy kandidatury na ropáka.

Hned za ním se na seznamu kandidátů na ropáka objevilo jméno Prof.Ing. Miloslava Suchánka, CSc. z Vysoké školy chemicko technologické a zároveň místopředsedy dozorčí rady UNIPETROLu. Ten například tvrdil, že jedním z hlavních zdrojů dioxinů je kouření cigaret a opakovaně ujišťoval veřejnost o tom, že dioxiny a polychlorované bifenyly nalezené v sedimentech a vodě v okolí Spolany nepocházejí z chemičky.

Na třetím místě ropácké kandidátky Arniky se umístil generální ředitel Povodí Odry Ing. Pavel Schneider za to, že i přes odpor místních obavatel prosazuje výstavbu přehrady v Nových Heřminovech s odůvodněním, že jde o ochranu Krnova a dalších obcí před povodněmi. Přehrada by přitom zatopila celou obec, připravila by o domov desítky lidí a nevyřešila by protipovodňovou ochranu obcím, kde povodně v roce 1997 napáchaly největší škody.

Vážné prohřešky proti životnímu prostředí má ovšem na svědomí daleko více vlivných osobností. Jejich výčet uvádíme v příloze.

Kromě kandidátů na ropáka dnes Arnika zveřejnila také jména svých kandidátů na „Zelenou perlu roku 2002“. Mezi nejvtipnější výroky loňského roku se zařadil například Ing. Jiří Novák z ministerstva pro místní rozvoj, který prohlásil: "Neznám žádný případ ani u nás doma ani v zahraničí, že by se krajina poškodila tím, že přes ni prochází dálnice. To není ničím podložené a řekl bych, že to je jen planý výkřik."

Podivný vztah ke krajině prezentoval také generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Ing. Petr Laušman, který v loňském roce uvedl: „Každé údolí se začne fotit a dává se do kalendářů, až když tam někdo postaví pěkný most.“

Na stránkách novin zazářil rovněž hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký, když v reakci na výsledky studie potvrzující škodlivý vliv ftalátů ve zdravotnických pomůckách z PVC prohlásil: „Jedna studie, žádná studie.“ Ve stejném článku o škodlivosti zdravotnických pomůcek z PVC ve snaze bagatelizovat varování před uvolňováním ftalátů z PVC řekl: „To všechno vyhodíme a budeme strkat do lidí dřevěné nebo železné trubičky.“


Výčet dalších osob a jejich prohřešků, za které byly Arnikou navrženy na Ropáka roku 2002:

Ing. Jiří Drda, bývalý poslanec Parlamentu ČR za ODS: Prosadil změny zákona o ovzduší tak, že umožňuje prodloužení znečišťování ovzduší dioxiny ze spaloven odpadů a cementáren spalujících odpady.

Oto Fibich, představitel firem REAN a EKOBO: Za neekologický provoz spalovny v Lysé nad Labem. Za pokračující skrývání nebezpečných odpadů z Milovic a dalších míst bez vědomí starosty a veřejnosti v Mratíně.

Ing. Jiří Průcha , ředitel Termiza Liberec a bývalý ředitel liberecké pobočky IPB, která na spalovnu půjčovala peníze: Za „vylepšení“ ve spalovně, která vedou k dalšímu znečištění životního prostředí toxickými látkami.

JUDr. Miroslav Sklenařík, zástupce firmy ICKM: Prosazuje pokračování provozu skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách na Vysočině.

RNDr. Jaroslav Obermajer, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Středočeského kraje: Za rozhodnutí ve prospěch spaloven odpadů ve středních Čechách (v Lysé nad Labem a v Benešově), která jim umožňují pokračovat v nepřípustném znečišťování životního prostředí.

Ing. Martin Procházka, ředitel Spolchemie: Za rozšiřování nebezpečných chemických provozů několik set metrů od centra Ústí nad Labem. Nesl spoluodpovědnost při největším požáru chemického provozu v České republice za několik posledních let.

Miroslav Beneš, poslanec Parlamentu ČR, místopředseda ODS: Za napadení rozhodnutí ředitelky České inspekce životního prostředí o zavedení recyklovaného papíru a vratných obalů na této instituci.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz