Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ombudsman ostře zkritizoval úřady za rozhodování o golfovém hřišti v Hluboké nad Vltavou

25. 2. 2003
Jan Stejskal [EkoList] -


Městský úřad v Hluboké nad Vltavou a bývalý Okresní úřad v Českých Budějovicích se dopustily hrubého porušení zákona. Jednoznačně to vyplývá ze stanoviska ombudsmana, který na podnět občanského sdružení Ekologický právní servis (EPS) přezkoumal rozhodování úřadů týkající se výstavby golfového hřiště v Hluboké nad Vltavou.

O výstavbu golfového hřiště už několik let usiluje akciová společnost Hluboká Invest. Jejím záměrem je vybudovat osmnáctijamkové hřiště o rozloze asi 75 hektarů, které by splňovalo přísné mezinárodní parametry pro golfová hřiště. Proti jsou však občanská sdružení Jihočeské matky a Calla, českobudějovický Památkový ústav a Agentura ochrany přírody a krajiny. Hřiště by totiž mohlo ohrozit několik zvláště chráněných druhů živočichů a krajinný ráz okolí hlubockého zámku. Stavební úřad v Hluboké a českobudějovický okresní úřad (OkÚ) stavbu opakovaně povolují, Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pak tato rozhodnutí ruší.

Podle ombudsmana přitom ze stanovisek stavebního úřadu v Hluboké a Referátu životního prostředí okresního úřadu (OkÚ-RŽP) zřetelně vyplývá, že se oba správní orgány "zcela vědomě podílely na cílené snaze investora obejít zákon a v této snaze jej svým jednáním podpořily a zaštítily". "Takové postupy správních orgánů jsou v příkrém rozporu s principy demokratického právního státu a dobré správy," uvedl ve svém stanovisku doslova ombudsman Otakar Motejl.

Jeho rozhodnutí uvítal Pavel Doucha z EPS. "Ombudsman potvrdil všechny výhrady, které vůči činnosti správních orgánů vznesly ekologické organizace," řekl EkoListu. Jak ale Doucha dodává, stanovisko ombudsmana není závazné. Nepředpokládá proto, že by si s ním úřady, které dosud obcházely zákon, lámaly hlavu.

Článek jsme převzali se svolením redakce on-line deníku EkoList po drátě. Ukázkový výtisk tištěné verze časopisu si můžete objednat zde.

Jan Stejskal

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partner oblasti Životní prostředí
Ekolist
Deník o životním prostředí
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz