Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Střešovičtí Medáci hledají podporu u nového vedení Prahy 6

2. 1. 2003 -, Econnect

Další sezóna kulturních akcí ve starých Střešovicích, které již čtvrtým rokem pořádá Dobročinný spolek Medáků, byla zakončena silvestrovskou oslavou; zda však budou Medáci ve Střešovicích pokračovat, není jisté. Minulé vedení radnice Prahy 6 se k jejich případu stavělo více než rozporuplně, a proto se sdružení obrátilo na nově zvolené radní Prahy 6 se žádostí o podporu. "Pokud radnice nenalezne pochopení pro kulturní centrum ve Střešovicích, žádáme o přidělení náhradních prostor. V kulturních aktivitách chceme pokračovat v každém případě," uvedl předseda spolku Medáků Martin Skalský.

Spolek chce spory s městskou částí co nejdříve ukončit. "Spory nás zdržují řadu měsíců a o to méně času nám pak zbývá na organizaci kulturních projektů,” vysvětluje Skalský. “Věříme, že dohoda s novou reprezentací Prahy 6 je možná. Na naší straně jsou dlouholeté zkušenosti, podpora mnoha organizací, jednotlivců i obyvatel starých Střešovic,” dodává předseda spolku. Medáci dnes radním předali dopis, v němž vysvětlují své záměry a žádají, aby mohli pokračovat v kulturních aktivitách.

V dopise Medáci radnici také vyzývají k přezkoumání neprůhledných výběrových řízení, která je loni nečekaně připravila o prostory. V polovině května rozhodli radní Prahy 6 o tom, že spolek Medáků by měl získat do pronájmu domek s dětským výtvarný ateliérem, ostatní dva objekty měli vyklidit. Medáci tehdy upozorňovali na řadu faktů - na místě by tak těsném sousedství pořádaly kulturní akce dva různé subjekty, přičemž neprovázanost aktivit by oběma činnost jen komplikovala. Dům soudobé tvorby, fungujicí kulturní centrum, měly získat "zcela neznámé fyzické osoby" - spolek vznesl pochybnost, zda budou schopny vytvořit srovnatelně kvalitní nabídku pro veřejnost. "Spolek Medáků navrhoval komplexní projekt a zázemí pro tvorbu a setkávání všech generací. Rozdrobením aktivit zaniká jejich hlavní smysl," uvedlo tehdy sdružení, které zároveň připustilo, že cílem rozhodnutí radních byla možná likvidace nepohodlné občanské aktivity.

Spolek chce proto s novými radními začít nová jednání. "Navrhli jsme radním kompromisní řešení. Původně jsme chtěli využívat tři domky, ale jsme připraveni zredukovat svou činnost na pouhé dva," říká Skalský. Pokud by ani tato varianta nenalezla u radních pochopení, žádají Medáci o přidělení náhradních prostor. “Staré Střešovice jsou pro nás mnohem více než jen zaměnitelným působištěm. Tato výjimečná lokalita, podobná vesnici, je přátelským prostředím pro kulturní představení, ale zejména pro obyčejná lidská setkání. Nalezli jsme zde zázračnou komunitu místních lidí, kteří z valné většiny nejen že naši činnost trpí, dokonce nám všemožně pomáhají. Takové okolí je nám oporou a zázemím. Přesto v případě, že nenaleznete způsob, jak podpořit naši další činnost ve starých Střešovicích, jsme připraveni zahájit jednání o využití náhradních prostor,” uvádějí Medáci ve svém dopise radním.

Medáci usilovali od roku 1997 o pronájem nebo odkoupení tří původních domků ve starých Střešovicích a chtěli z nich vytvořit kulturně společenské centrum. "Po řadě jednání se v roce 2000 zdálo, že dohoda je na dosah ruky, Praha 6 si však svůj původní záměr rozmyslela a rozhodla se Medáky vystěhovat. To již všechny tři domky nabízely pravidelné výtvarné kurzy, koncerty a divadelní představení, fungovala zde literární čajovna a kavárna s galerií," popisuje Skalský. Kulturní programy si podle něj během let nalezly stálé příznivce. "Diváci pocházejí nejen z přilehlých městských částí, ale často i z jeho vzdálených konců. Ročně navštíví střešovické domky několik tisíc diváků, kteří si mohou vybrat z více než tří stovek nejrůznějších akcí," uvádí Skalský, jehož sdružení spolupracuje s několika vysokými školami a uměleckými organizacemi.

Původní Dobročinný spolek Medáků byl založen v roce 1912 jako první ze dvou stolních podpůrných společností ve Střešovicích. Měl asi 20 členů a sídlil v hostinci "U Štrosů", později nazývaném "U růže" a "U zvoničky". Zde také pořádal zábavy, vybíral do talíře a získanými penězi podporoval "sousedy" v momentální finanční tísni. Organizoval průvody s hudbou, vycházející od hostince "U Štrosů" a nezřídka končící večerní taneční zábavou. Zanikl v roce 1946 sloučením s ochotnickým spolkem Podporující jednota Lípa slovanská. Spolek byl obnoven v roce 1998 skupinou mladých lidí, kteří chtějí oživit někdejší společenský život ve starých Střešovicích a přispět k zachování historických hodnot unikátního urbanistického souboru formou alternativních kulturních programů. Hlavním posláním Spolku je ochrana přírody a krajiny, ochrana kulturních památek a kulturní a osvětová činnost.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

Jana Sobotková

Autorka je redaktorkou Econnectu pro lidská práva, sociální oblast a gender.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz