Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ministryně Součková nechce, aby české ženy rodily doma

7. 11. 2002 - Renata Škrobálková, Econnect

Docela nenápadně se do návrhu zákona o nelékařských profesích, který vládě v minulých dnech předložila ministryně zdravotnictví Součková, vloudila věta, že „… porodní asistentka je oprávněna vést porody pouze v lůžkovém zdravotnickém zařízení.“ V praxi to znamená, že porodní asistentky by neměly přisluhovat při domácích porodech.

„Porody doma matkám sice zakázat nemůžu, ale udělám vše, co je v mé pravomoci, abych to zamezila,“ potvrdila týdeníku Respekt ministryně Součková, která se zároveň s tím domnívá, že „by bylo nesprávné nevyužít kapacit nemocnic, které poskytují tu nejkvalifikovanější péči.“ S tím nesouhlasí například Česká asociace porodních asistentek (ČAPA), podle které se ročně v České republice rozhodne doma porodit okolo 60 žen. I když se jedná opravdu o velice malou skupinu žen, je nutné vzít tento požadavek žen v úvahu a legislativně se k ní postavit. A právě to je možná problém.

V současné době porod doma nehradí ani jedna pojišťovna, sehnat gynekologa, který by byl ochotný se zapojit do porodu doma, je problém a porodních asistentek, které jsou ochotny vést domácí porod je v celé republice pouze asi pět. Kdo pak vyřídí dítěti narozenému doma rodný list, nebo zaplatí sanitku při případných porodních komplikacích, je také záhadou.

Podle předsedkyně České asociace porodních asistentek (ČAPA) Ivany Königsmarkové, která sama asistovala zatím u 11 porodů doma, porod opravdu není jednoduchou záležitostí. „Hodně záleží na psychické pohodě ženy a té lze dosáhnout na bezpečném místě – doma.“ Odpůrci domácích porodů však argumentují tím, že v případě, že žena rodí například v osmém patře panelového domu, je obtížné jí poskytnout okamžitou pomoc. To je také jeden z hlavních argumentů ministryně Součkové: „Máme dost nemocnic, tak proč podstupovat doma zbytečné riziko?“

ČAPA, APERIO a HAM (Hnutí za aktivní mateřství) však zastávají zcela odlišný názor. Ten také podpořil loňský průzkum agentury STEM, který ukázal že 45% dotázaných českých žen by chtělo mít možnost volby porodů doma. Podle výzkumu STEM, jehož zadavatelem bylo hnutí APERIO, by 25% českých žen chtělo rodit jinde než v porodnici. Ne nezbytně doma, ale třeba v porodních domech, které fungují v řadě zemí Evropské unie (Holandsko, Německo, Dánsko Belgie, Švýcarsko, Francie). Žena, která se rozhodne porodit své dítě v porodním domě, rodí v civilním prostředí za individuální péče porodní asistentky a lékaře, který je u porodu k dispozici v případě komplikací.

S ohledem na chystaný vstup ČR do EU však zákon v podobě, v jaké jej předkládá ministryně Součková vládě k posouzení, nemá dlouhodobě šanci. Podle informací týdeníku Respekt evropská legislativa vymezuje podmínky porodů doma a uzákoňuje právo každé ženy na informaci a svobodnou volbu. Takže i když zmiňovaný návrh zákona je v souladu s připomínkami českých lékařů, kteří jsou proti, rozhodně neprojde při vstupu ČR do EU. V této chvíli záleží na vládě, zda návrh zákona podpoří a předá jej k projednání parlamentu, nebo zda si uvědomí rizika, která jsou s takovým návrhem spojená.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

7. 11. 2002
5. 10. 2003

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz