Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Názory, komentáře, publicistika

Vybrat22. 6. 2006 - Sdružovací svoboda, nový občanský zákoník a ministerstvo vnitra

Robert Cholenský, Liga lidských práv
Liga lidských práv se od roku 2004 věnuje ustanovením o sdružování osob v návrhu nového občanského zákoníku (§ 92 – 267 OZ). Stejně je tomu i v případě nynějšího projektu „Prosazení zájmů NNO do nového občanského zákoníku a veřejná prospěšnost“, který navázal na předchozí práci. V projektu se zaměřujeme především na odstranění nejvážnějších hrozeb pro fungování menších (grassrootových) NNO, které přináší jak návrh nového OZ, tak např. činnost ministerstva vnitra na poli kontroly NNO.
 

Vybrat31. 5. 2006 - Neonacisté, chuligáni a policisté v Brně - kamaradenschaft v praxi?

Jiří "Salik" Sláma
Situace, která se odehrála ve středu 11.5. v hotelové restauraci v Rokytnu na Žďársku, poukázala na prorůstání extrémní pravice do policejních složek. Opilý brněnský městský strážník zastřelil jednu z hlavních postav brněnského nazi – chuligánského hnutí. Nestalo se to však ve službě, během zásahu proti oslavujícím chuligánům, ale nešťastnou náhodou, když spolu popíjeli. Strážník byl večer toho dne obviněn z ublížení na zdraví z nedbalosti a vzápětí sám odevzdal uniformu.
 

Vybrat29. 5. 2006 - Barevná volba na jistotu

-foto Vladimír Merta-Vladimír Merta
Volby zdánlivě připomínají masový výprodej supermarketů. Počínaje billboardy, sliby, falešnými úsměvy, a kriminalizovatelným pomlouváním konkurence konče. Boj se při tom nevede o přesvědčené spotřebitele. Ti se drží svých osvědčených značek, nebo volí změnu. Nebo třeba jen oblíbenou barvu. Třeba taková Zelená má spoustu odstínů. Pro jednoho je harmonizující, pro jiného odporná jak žabinec.
 

Vybrat18. 5. 2006 - Albánie: Bití jako denní chléb každé třetí ženy

Iva Nevečeřalová
Minimálně každá třetí žena v Albánii je podle statistik někdy v životě vystavena domácímu násilí. Bití, znásilňování, omezování svobody pohybu a další formy násilí a ponižování berou mnohdy samotné oběti jako normální součást života. Albánská legislativa ovšem nezná pojem „domácí násilí“ a žena, jakkoli těžce postižena, nemá za současných podmínek reálnou šanci domoci se spravedlivého odškodnění a potrestání viníka.
 

Vybrat9. 5. 2006 - Výstava Vykřičení připomněla neonacistické aktivity

-Miroslav Mareš a Anna Šabatová/Foto Jiří Salik Sláma-Jiří Salik Sláma
Problém neonacistických demonstrací se řeší nejen v hlavním městě, ale je velmi živý také v Brně, kde před rokem pořádala průvod extremistická organizace Národní odpor. Letos v dubnu proběhla v brněnském knihkupectví Spolek výstava „Vykřičení“ připomínající černobílými fotografiemi prvomájový pochod neonacistů centrem Brna. Součástí byla diskuse s odborníky na ultrapravici o legálnosti podobných akcích a obecně o problematice neonacismu.
 

Vybrat21. 3. 2006 - Strach z neznámeho (alebo o životnom partnerstve)

Andrea Sváková, Changenet
Je všeobecne známym poznatkom, že ľudia sú sociálne bytosti a vyhľadávajú spoločnosť iných ľudí, s ktorými vstupujú do medziľudských vzťahov. Jedným z najcennejších vzťahov v našej kultúre je partnerský vzťah, ktorý je symbolom hlbokej intimity a dôvery dvoch ľudí. Partnerský vzťah je predovšetkým emocionálnym vzťahom, ktorého platnosť je legitimizovaná spoločnosťou. Je rovnako všeobecne známe, že funkčné partnerské vzťahy zvyšujú kvalitu života jednotlivcov v rôznych oblastiach ich života, či už je to práca, štúdium, vzťahy s ostatnými ľuďmi atď.
 

Vybrat15. 3. 2006 - Musíme tam všichni?

Milan Štefanec, Literární noviny
Hypermarkety slibují nám všem nízké ceny, místním lidem zaměstnanost. To první umějí předvést na výrobcích, jejichž ceny si dokážeme udržet v paměti, to druhé možná na pár desítkách zaměstnanců. A po pár letech nového obřího centra v lokalitě už ani nemusíme přemýšlet, zda tam nakupovat chceme – jiné možnosti tiše vymizí. Autor představuje tři nejvíce vžité mýty, které jsou základními stavebními kameny „hypermarketové ideologie“.
 

Vybrat7. 3. 2006 - Deset omylů pana prezidenta

Tereza Kodíčková, Martin Strachoň, Gay a lesbická liga
2. března zaslala Gay a lesbická liga (GLL) předsedovi poslanecké sněmovny Lubomíru Zaorálkovi a předsedům všech poslaneckých klubů dopis s dokumentem nazvaným „Deset omylů pana prezidenta“. Autoři dokumentu reagují na prezidentovu výzvu k věcné diskusi o registrovaném partnerství.

 

Vybrat17. 1. 2006 - Zabili mi kamaráda

Jarmila Johnová
K pomníčkům, které lemují silnice, přibude další. Téměř pod okny městského úřadu Prahy 7 srazilo 6. ledna auto Jan Bouchala, 30ti letého cyklistu, mého kamaráda a spolupracovníka, předsedu sdružení Oživení, neúnavného propagátora cyklistiky, bezpečných cest pro děti a města bez automobilové agresivity. Nelze na něj zapomenout ani ho nahradit v žádné z jeho rolí - jako občana, přítele, partnera či otce sotva tříletého Kubíka. Takhle podobně znějí všechny nekrology, jenže já se odmítám s jeho smrtí smířit a udělat za ní tečku. Jedinou možností, jak to provést, je v jeho práci pokračovat...
 

Vybrat19. 12. 2005 - Kolonie na severu

Vojtěch Kotecký, Literární noviny
Intervence Václava Havla posouvá spor o bourání vesnic na Mostecku kvůli uhelným dolům na místo, kam po právu patří: do zásadní celostátní debaty.
 

Vybrat21. 10. 2005 - Zruší ČT teplé LeGaTo?

Hana Fábry, Hana Kulhánková, Changenet / Lesba.sk
Kladiem si túto otázku od chvíle, keď mi asi pred mesiacom poslala jedna z jeho redaktoriek mail, že je takáto eventualita možná. Ak neviete, čo to LeGaTo je, tak vedzte, že je to mimoriadne kultivovaný, kvalitne spracovaný mesačník Českej televízie o komunite gejov, lesieb, bi, trans... o živote, o politike, o akciách, o ľuďoch. Dôvody prípadného ne/zrušenia uvádza redaktorka Hana Kulhánková v liste riaditeľovi ČT, ktorého plné znenie nájdete o pár riadkov nižšie.
 

Vybrat21. 10. 2005 - Cizinci v Česku: Změny v nedohlednu

Adéla Pospíchalová, Infoservis Člověka v tísni
Nedůstojné a diskriminující, tak nedávno popsal předseda Evropských demokratů Jan Kasl v otevřeném dopise ministru Bublanovi podmínky na úřadovně cizinecké policie v Praze. Upozorňoval na stejné skutečnosti jako letos v červnu ombudsman Otakar Motejl, který tehdy cizineckou policii vyzval, aby zlepšovala služby které poskytuje v pražské Olšanské ulici žadatelům o pobyt v České republice. Situace tam podle Motejla byla ve vztahu k cizincům "ponižující, nedůstojná a do budoucna neúnosná". I přes dílčí změny k žádným podstatným tedy nedošlo.
 

stránka   Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 9 | Další

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast Lidská práva

Lidská práva v katalogu odkazů občanské společnosti KORMIDLO.cz
Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
Migrace on line - vše o mezinárodní migraci
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz