Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vybrat20. 5. 2013 - Different Fest: Jsou tradice, o které nestojíme

BRNO [Econnect/Nesehnutí] - Dnes odpoledne bude v Brně zahájen festival Different Fest. Jeho cílem je vytvořit protipól zbrojnímu veletrhu zbraní IDET, který ve stejném týdnu se bude konat také v Brně. Zatímco pod oficiální záštitou předsedy české vlády bude na brněnském výstavišti zahájen veletrh zbraní propagující militarismus a obchod se zbraněmi, na různých místech Brna bude mít veřejnost možnost se seznámit s důsledky takového počínání. Celý text ::kultura, lidská práva::
 

Vybrat15. 5. 2013 - Svíčková vigilie za osmnáct let vězněného tibetského pančhenlamu Gendün Čhökji Ňimu

PRAHA [Econnect/Lungta] - V Praze dnes u Sochy sv. Václava na Václavském náměstí od 18 hodin proběhne svíčková vigilie za 11. tibetského pančhenlamu Gendün Čhökji Ňimu. Lidé, kteří přijdou na svíčkovou vigilii, můžou podepsat petici na podporu pančhenlamy, zapálit svíčku nebo pustit balónek s portrétem pančhenlamy. Svíčkovou vigilii svou účastí podpoří organizace Amnesty International. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat16. 4. 2013 - Co všechno byste měli vědět o své uklízečce (a nechcete se zeptat)

PRAHA [Econnect / Sdružení pro integraci a migraci / Člověk v tísni] - „Já jsem původně učitelka v mateřské školce. Nejsem uklízečka, mám řádné vzdělání. Ale když jsem přišla do Čech, tak jsem nejdříve sháněla práci. Dělala jsem v kuchyni restaurace... Časem jsem začala s úklidem po rodinách. Zařídila jsem si živnostenské oprávnění a myslela si, že jsem svobodnější. Není to ale tak jednoduché, jak jsem si představovala…,“ vypráví jednatřicetiletá Nina z Ukrajiny. Nina nechala doma na Ukrajině malou dceru, o kterou se nyní starají její příbuzní. Podobných příběhů se ovšem v našich domácnostech odehrává mnohem více. Dočíst se o nich můžete například na webu www.pracovnicevdomacnosti.cz. Celý text ::gender, lidská práva, občanský sektor, internet::
 

Vybrat15. 4. 2013 - sKartám žádné opravy nepomohou, jsou od počátku špatně nastaveny. Měly by co nejdříve skončit

PRAHA [Iuridicum Remedium, o. s. / Fond Otakara Motejla] - sKarty nemají zdravé jádro, protože myšlenka spojení jejich identifikační a platební funkce je od počátku špatná. Považujeme také za nemožné, aby soukromá banka byla schopna sladit úkoly veřejné správy, zde konkrétně v oblasti administrace sociálních dávek, s vlastním podnikatelským zájmem,“ říká Jan Vobořil, výkonný ředitel Iuridicum Remedium, a dodává: „Nedokážeme si představit, že by se na takto hliněných nohou dalo postavit cokoli smysluplného.“ IuRe spolu s Fondem Otakara Motejla, který na projektu s organizací spolupracuje, proto požaduje urychlené ukončení projektu. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat12. 4. 2013 - I po odsuzujícím rozsudku ze Štrasburku zůstává léčebna bez potrestání

PRAHA [Econnect/LLP] - Krajský soud v Brně včera po více než čtyřletém soudním sporu zamítl žalobu Lukáše Bureše proti Psychiatrické léčebně Brno – Černovice. Bureš se domáhal omluvy a finančního zadostiučinění za to, že ho v léčebně násilím přikurtovali na noc k posteli a způsobili mu tím nejen ponížení lidské důstojnosti a psychické utrpení, ale i zranění rukou. Evropský soud loni konstatoval, že jednání léčebny bylo nelidské a ponižující a v rozporu s právem. I přes tento jasný verdikt český soud odmítl uznat jakoukoli odpovědnost léčebny a poškozenému nepřiznal ani pouhou omluvu. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat29. 3. 2013 - OSN: Smlouva o obchodu se zbraněmi zablokována. Podle Amnesty International jde o cynický akt tří států

PRAHA [Econnect/AI] - 28. března 2013 nebyla v New Yorku na půdě OSN konsenzuálně přijata Smlouva o obchodu se zbraněmi, která má za cíl zabránit státům v transferu zbraní do takových zemí, kde hrozí jejich použití k páchání genocidy, zločinům proti lidskosti nebo válečným zločinům. Írán, Sýrie a Severní Korea rozhodnutí o přijetí smlouvy vetovaly. Svět tak stále nemá dohodu, která by regulovala mezinárodní obchod se zbraněmi. Ačkoli podobné dokumenty regulují třeba obchod s banány nebo dinosauřími kostmi. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat14. 3. 2013 - Celosvětově známá výstava Neochvějná statečnost se představí na Skleněné louce

BRNO [Amnesty International Brno] - Do věznic se kvůli praktikování duchovního cvičení Fa-lun-kungdostala mezi jinými také řada umělců. Patnáct malířů se v roce 2000 spojilo a vytvořilo umělecká díla, která se stala základem výstavy Neochvějná statečnost. Tyto obrazy byly poprvé vystaveny v New Yorku v Národním klubu umění v listopadu 2004, poté cestovaly do Kanady, Austrálie, na Nový Zéland a nakonec do Evropy. Teď je můžete zhlédnout také v Brně. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat7. 2. 2013 - Média před volbami stála na straně Schwarzenberga, mohla poškodit Dienstbiera a Fischera

PRAHA [Econnect/KohoVolit] - Způsob, jakým česká tištěná média psala o prezidentských kandidátech, mohl mít vliv na rozhodování voličů. Důvodem však nebylo protěžování některých kandidátů na úkor jiných, ale témata, která byla v souvislosti s jednotlivými kandidáty a kandidátkami nastolována. Vyplývá to z analýzy občanského sdružení KohoVolit.eu. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat25. 1. 2013 - Dobrá zpráva pro pacienty: Soudy musí zohlednit, aby odškodnění působilo preventivně

PRAHA [Econnect/LLP] - Krajský soud v Liberci zdvojnásobil odškodnění ženě, které lékaři odebrali vaječníky bez jejího souhlasu. Vyvolali tak u ní veškeré negativní následky, které jsou spojené s předčasným nástupem menopauzy. Žena měla původně dostat 150 tisíc korun, právníci Ligy ale argumentovali, že odškodnění dostatečně nezohledňuje závažnost celého případu a Nejvyšší soud jim dal loni na podzim za pravdu. Jako satisfakci za porušení informovaného souhlasu tak žena dostane celkem 300 tisíc korun. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat21. 1. 2013 - Soud odmítl přerušení trestu pro členku Pussy Riot

PRAHA [Econnect/Amnesty] - Ruský soud ve středu 16. ledna zamítl žádost Marije Aljochinové o přerušení výkonu dvouletého trestu vězení. Marija podala žádost s odůvodněním, že se musí starat o svého pětiletého syna. Soud to ale odmítl s tím, že k rodinné situaci odsouzené přihlédl už při vynesení původního dvouletého trestu. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat17. 1. 2013 - Největší slídilové v našem soukromí za rok 2012 odhaleni!

PRAHA [Econnect/Iuridicum Remedium] - Výsledky osmého ročníku soutěže pro slídily v našem soukromí Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra) za rok 2012 byly vyhlášeny 16. ledna v kině Atlas na slavnostním večeru organizovaném už tradičně občanským sdružením Iuridicum Remedium. Sedmičlenná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů vybírala vítěze z nominací zaslaných širokou veřejností. Anticeny se udílejí v celkem sedmi kategoriích jako např. Dlouhodobý slídil, Největší firemní slídil, Právní norma Velkého bratra či Výrok Velkého bratra. Pravidelně se uděluje i pozitivní cena jako ocenění za ochranu soukromí. Z letošních výherců lze zmínit Ministerstvo práce a sociálních věcí za projekt sKarty, Prahu 13 za přebujelý kamerový systém nebo lyžařská střediska, která zavedla nové způsoby kontroly lyžařů s permanentkami. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat7. 1. 2013 - Exekutoři šíří nepravdivé informace o poslední novele zákonů o exekucích

PRAHA [Econnect/Iuridicum Remedium] - Mezi právnickou veřejností jsou šířeny nepravdivé informace o tom, že poslední novela zákonů o exekucích přiznává soukromým exekutorům monopol na výkon rozhodnutí. Jedná se o otázku tzv. dvojkolejnosti výkonu rozhodnutí, kdy věřitel si může vybrat, zda o vymáhání své pohledávky požádá soud (tento způsob je pro věřitele i pro dlužníka levnější) anebo soukromého exekutora. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat31. 12. 2012 - Organizace pro pomoc uprchlíkům vyhlásila výsledky soutěže podnikatelských plánů

PRAHA [Econnect/Organizace pro pomoc uprchlíkům] - Organizace pro pomoc uprchlíkům s partnerem People, planet, profit, vyhlásila vítězky v soutěži podnikatelských plánů. Do soutěže „ o nejlepší podnikatelský plán“ se zapojilo celkem 12 žen z Jihomoravského, Středočeského, Plzeňského a Jihočeského kraje. Hodnotící komise vybrala čtyři nejlepší podnikatelské plány, které se rozhodla ocenit a vítězkám nabídnout bezplatné konzultační hodiny s odborníky. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat3. 12. 2012 - Iniciativa protestuje proti návštěvě izraelského premiéra Netanjahua

PRAHA [Econnect/Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě ] - Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě pořádá ve středu 5. prosince 2012 na Staroměstském náměstí v Praze od 13:00 protestní shromáždění proti návštěvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a proti dlouhodobě trvající jednostranné politice české vlády týkající se Izraele/Palestiny. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat14. 11. 2012 - AI: Malawi přestane trestat homosexualitu

PRAHA [AI/Econnect] - K historickému kroku se odhodlala vláda afrického Malawi - v zemi bude pozastavena platnost zákonů trestajících sex mezi osobami stejného pohlaví. Prohlásil to tamní ministr spravedlnosti Ralph Kasambara. Následovat má podle něj debata v parlamentu, zda zákony zachovat, či zrušit. V takovém případě by se Malawi stalo teprve druhou africkou zemí, kde je homosexualita legální. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat18. 10. 2012 - KohoVolit: Komunisté sebrali hlasy ČSSD, voliči vládní koalice zůstali doma

PRAHA [KohoVolit.eu/Econnect] - KSČM se podařilo v krajských volbách uspět, protože přitáhla početnou skupinu lidí hlasujících dříve pro ČSSD. Komunisté navíc k volebním urnám dorazili, zatímco voliči jiných stran zůstali doma. Vyplývá to ze statistické analýzy volebních výsledků v obcích, kterou provedlo sdružení KohoVolit.eu. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat16. 10. 2012 - Informační portál propaguje inkluzívní vzdělávání

Praha [Econnect/Rytmus] - Inkluzívní vzdělávání, neboli společné vzdělávání, je založeno na principech, že všichni žáci mají právo být vzděláváni ve skupinách se svými vrstevníky a mohou mít, anebo mají prospěch s výukou ve školách v místě svého bydliště. Portál www.INKLUZE.cz podporuje rozvoj inkluzívního vzdělávání tím, že přináší nové informace, inspiraci a příklady osvědčených metod nejen pro vyučující, rodiče, ale i širší veřejnost. Celý text ::sociální oblast, lidská práva, občanský sektor, internet::
 

Vybrat10. 10. 2012 - AI: Světový den boje proti trestu smrti - jak jsme daleko?

PRAHA [Econnect/AI] - 10. říjen je už deset let známý jako Světový den boje proti trestu smrti. Absolutní trest a jeho použití je jedním z hlavních témat, kterým se Amnesty International celosvětově věnuje. Jak se problematika vyvíjí a kam směřujeme? Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat8. 10. 2012 - V systému péče o duševně nemocné v ČR jsou porušována lidská práva a je nutné ho transformovat

PRAHA [Econnect/Platforma pro transformaci systému péče o lidi s duševním onemocněním v ČR] - Česká republika má aktuálně jedinečnou šanci využít strukturální fondy EU a transformovat zastaralý systém psychiatrické péče. Na rozdíl od západních zemí je u nás péče o duševně nemocné stále koncentrována do velkých léčeben, kde není možné zajistit respektování lidských práv pacientů. Kroky nutné k zásadní proměně neutěšené situace popsala ve své deklaraci platforma pro transformaci péče o lidi s duševním onemocněním v ČR, která sdružuje zástupce pacientských a rodičovských organizací i přední odborníky. Celý text ::sociální oblast, lidská práva::
 

Vybrat2. 10. 2012 - Zdraví migrantů a veřejných rozpočtů: Představení analýzy a kampaně za zdravotní pojištění migrantů a migrantek

BRNO [Econnect/NESEHNUTÍ] - Komerční zdravotní pojištění cizinců je výnosný byznys, který přináší úzké skupince komerčních pojišťoven ročně téměř půlmiliardové zisky, které však na druhé straně chybí ve veřejném rozpočtu. Na tento fakt znovu poukázala odborná ekonomicko-právní analýza, kterou dnes na tiskové konferenci v Praze představily Konsorcium nevládních organizací zabývajících se migranty a NESEHNUTÍ. Celý text ::lidská práva::
 

stránka   Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 131 | Další

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

ZASÍLÁNÍ NOVINEK ze zpravodajství Econnectu

  • Zprávy a informace ze stránek Econnectu můžete pravidelně dostávat e-mailem.
    Stačí vyplnit formulář - vyberte si typ zpráv, téma a interval zasílání.

Tipy Econnectu pro oblast Lidská práva

Lidská práva v katalogu odkazů občanské společnosti KORMIDLO.cz
Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
Migrace on line - vše o mezinárodní migraci

PODPOŘTE Econnect

Myslíte si, že je naše práce užitečná? Dejte o nás vědět a umístěte na své stránky ZPRÁVY z Econnectu, nebo BANNER či IKONU Econnectu.
Více v sekci o Econnectu
Econnect - portál občanského sektoru

Informační partneři Zpravodajství ECN

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz