Vědci nespokojení se Stráským založili Stínovou vědeckou radu NP Šumava
22. 4. 2011 - PRAHA [Ekolist]
„Větší část těchto stromů je už v zásadě suchá, kůrovec zde buď již není, nebo po pokácení dojde k jeho okamžitému vylétnutí,“ tvrdí. Podle Svobody tak dojde jen k narušení cenného ekosystému a přirozeně obnovujícího se porostu. Zdroje, které navíc bude na takový zásah třeba, by podle něj našly efektivnější využití ve II. zóně.
Rozpad horských smrčin je podle členů rady přirozeným jevem, což je patrné například z pylových analýz. „Během posledních 3000 let docházelo na Šumavě přibližně každých 180 let k velkoplošnému rozpadu smrčin,“ říká Karel Matějka. Asanační zásahy podle něj vedou k nepříznivému narušení přízemní vegetace, půdy, společenstev hmyzu nebo hub.
Rada národního parku Šumava
Radu národního parku tvoří podle zákona o ochraně přírody a krajiny zástupci odborníků na ochranu přírody, samospráv, podnikatelů i a turistů. Rada rozhoduje mimo jiné o členění území do zón nebo návštěvním řádu.
Nový ředitel NP Šumava Jan Stráský snížil na začátku března počet jejích členů z dosavadních 53 na 45 a zrušil její vědeckou sekci. Valná část vědců po protestech proti tomuto rozhodnutí abdikovala na své členství v radě. Novou oficiální radu parku slíbil Stráský svolat po rozhodnutí ministra Chalupy.
Více informací
Další ze členů stínové rady, Martin Braniš, se snažil vyvrátit rozšířený názor, že existence národního parku omezuje do něj spadající obce. Podle prezentované analýzy si po ekonomické stránce vedou dokonce 5krát až 10krát lépe než stejně velké obce za hranicemi parku. Braniš vidí problém v tom, že se peníze nedostávají ke konkrétním lidem, provozujícím například letní byty. Velké investice přicházejí zvenčí, a proto i zisky odcházejí mimo region.
Vojtěch Stejskal, který zastupuje ve stínové radě právníky, upozorňuje na další úskalí tvrdých opatření v nejcennějších lokalitách. Šumava není totiž chráněna pouze českým státem, ale mezinárodně. Zásahy do evropské sítě NATURA 2000, jíž je národní park součástí, musí projít odborným hodnocením vlivů na toto území. Stejskal také připomněl zákonnou povinnost Správy NP řídit se platným Plánem péče schváleným ministerstvem životního prostředí. Ten však v případě NP Šumava nyní zcela chybí.
„Záleží nám na tom, aby i nadále zazníval vědecký názor na to, jak se má s národním parkem zacházet,“ shrnul důvod vzniku uskupení jeho předseda Jakub Hruška, bývalý člen oficiální Rady národního parku. Podle jeho slov není stínová rada žádné organizované sdružení, ale jedná se o dobrovolnou iniciativu lidí zabývajících se oblastí Šumavy, otevřenou dalším členům.
Zdeňka Vítková