Divočina v Brně? Autorka nejlepší diplomové práce ji prozkoumala důkladně
22. 11. 2016 - BRNO [Econnect/Lipka]
Soutěž diplomových prací s tematikou životního prostředí a ekologie se vztahem k Jihomoravskému kraji vyhlašuje již tradičně Lipka a Jihomoravský kraj. V letošním XIV. ročníku soutěžilo 28 prací z nejrůznějších oborů z 12 fakult a 6 univerzit. Z toho 8 prací v bakalářské kategorii a 20 v kategorii diplomové. „Řadu prací jsem sám přečetl a oceňuji jejich kvalitu, rád bych si našel víc času i na další z nich. Je výborné, že otázky životního prostředí lze zapojit do tolika oblastí bádání,“ vyzdvihnul kvalitu prací hned v úvodu vedoucí Odboru životního prostředí JMK Ing. František Havíř. „Perličkou letošní soutěže je, že tři studenti se po účasti v bakalářské kategorii po dvou letech vracejí znovu v diplomové kategorii s novým tématem,“ dodává koordinátor soutěže Jan Trávníček z Lipky. Komise hodnotitelů složená z desítek odborníků ocenila tři bakalářské a pět diplomových prací, vítězové převzali ocenění za účasti senátorky Anny Hubáčkové. Zvláštní cenu Lipky předala ředitelka Hana Korvasová a zvláštní cenu Odboru životního prostředí JMK vedoucí Odboru správního a ekonomického JMK JUDr. Lenka Plhalová.
V bakalářské kategorii zvítězil Martin Musil z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity s tématem Využití crowdsourcingu pro sběr a aktualizaci dat v oblasti fyzické geografie. Nahlíží do budoucnosti sběru dat pro monitoring ochrany přírody prostřednictvím mobilní aplikace s dobrovolným zapojením veřejnosti a navrhuje rozšíření aplikace BioLog, která slouží k mapování organismů. Modelový projekt zaměřil na mapování vybraných invazivních druhů v Moravském krasu. V kategorii diplomových prací se stala vítězkou Pavla Kratochvílová ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity s prací Krajinářská studie vybraného území, ve které představuje novou divočinu s obrovskou precizností a šíří záběru. Zabývá se souvislostmi jejího vzniku a zkoumá její ekologické vlastnosti, potenciál i možné problémy. Navazuje základní krajinářskou analýzou modelového území Pod Hády v severovýchodní části Brna.
Kromě výše uvedených kategorií byla udělena zvláštní ocenění dvěma pozoruhodným pracím. Zvláštní cena Lipky putovala k Ivaně Gregorové z Fakulty architektury VUT, která představila originální vizi propojení nevyužívaných církevních staveb s potřebami dětí a mladistvých z dětských domovů. Odbor životního prostředí JMK ocenil Moniku Bejčkovou z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity, která se věnuje kulturnímu a estetickému bohatství okrasných lesních palouků a návrhu, jak je zachovat pro další generace.
Konference pravidelně otevírá prostor pro jedinečné mezioborové setkání studentů, zástupců neziskového sektoru, akademiků i lidí z praxe. Studenti nejen převzali finanční a věcné ceny, ale současně své práce prezentovali a diskutovali o výsledcích. Prezentaci si nenechali ujít i někteří ocenění z minulých ročníků, kteří se v diskuzi zajímali o výsledky prací svých následovníků. Kompletní přehled výsledků i sborník anotací všech prací je dostupný na webových stránkách www.lipka.cz/soutez-DP.
Fotografie v tiskové kvalitě:
https://www.dropbox.com/sh/9l4ncqquongfpsg/AAA_46u-27tKtkXRqZE-qqMga?dl=0