Dánský parlament právě schválil zákon, který odstartuje snižování drahé a špinavé fosilní závislosti
11. 6. 2014 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]
Sobotkova vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL podobný zákon slíbila již v koaliční smlouvě a potvrdila to ve svém programovém prohlášení. Podporují jej i opoziční TOP-09 a Starostové i KSČM. Návrh však vláda dosud nepředložila ani nezařadila do legislativního plánu.
Dánská vláda se při předložení zákona inspirovala v Británii, kde taková legislativa úspěšně funguje již šestým rokem. Shodli se na ní labouristé s konzervativci i liberály, podpořil ji Svaz britského průmyslu i odbory.
Zákony pro snížení spotřeby fosilních paliv mají již také Francie, Švédsko či Rakousko. I vláda Finska – země podobně jako ČR hluboce závislé na dovozu plynu a ropy z Ruska – oznámila předložení zákona. Podobná legislativa se připravuje i v Irsku a dalších státech.
Dánský zákon prozatím stanoví snížení spotřeby fosilních paliv (vyjádřené emisemi skleníkových plynů) o 40 % do roku 2020. Vytvoří stabilní podmínky pro rozvoj efektivních a čistých průmyslových odvětví a rozhýbe chytrá řešení: zateplování domů, výrobu domácí čisté energie, rychlou a pohodlnou veřejnou dopravu či recyklaci odpadků.
Už dnes Dánsko díky orientaci na moderní technologii dosahuje ekonomických úspěchů. Výrazně sníženou provozní daní u aut s velmi nízkou spotřebou snižuje účty dánských domácností i závislost země na ropě. Domácí strojírenský průmysl zase těží z domácí poptávky pro větrných turbínách.
Česká republika má ještě větší zájem na snížení své závislosti na fosilních palivech, neboť každý rok zbytečně odteče z naší ekonomiky 200 miliard korun do Ruska, Ázerbájdžánu nebo Turkmenistán, zemí s autoritářskými režimy. Prodlužování této závislosti je pro nás politicky, ekonomicky i ekologicky velmi riskantní. Naopak třeba zateplování domů – tedy snižování spotřeby plynu a uhlí – může vytvořit 31 tisíc pracovních míst a do pár let snížit roční účty domácností a 12 miliard.
Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: „Dánky a Dánové dnes mohou tleskat svému parlamentu. Přelomovým zákonem jim dal jistotu, že se jim budou snižovat účty za benzín či teplo a že budou mít víc pracovních příležitostí v moderním průmyslu. V Británii podobný zákon už pomohl firmám překonat krizi a snížit spotřebu energie v domácnostech o celou čtvrtinu. Země jako Dánsko, které se již vydaly vlastní cestou progresivní energetiky, ovlivní aktuální rozhodování o evropské energetické politice.“
„Češi a Češky musí zatím bohužel čekat, až vláda takový zákon vůbec předloží. Slíbila jej již na konci minulého roku, ale k dalšímu kroku ji nedonutilo ani prudké zhoršení vztahů s ruským režimem, který nám dodává většinu ropy a plynu. Ukrajinská krize je dalším obrovským důvodem k přijetí českého antifosilního zákona. Vláda by si měla pospíšit s jeho prosazením dřív, než nám definitivně ujede vlak inovací a dodávky fosilních paliv se ještě více zkomplikují.“