Město Brno čelí další žalobě za zamítnutí návrhu na vyhlášení referenda
22. 9. 2014 - BRNO [Econnect/Děti Země]
„V žalobě upozorňujeme, že město jednoznačně postupuje obstrukčně a šikanózně, neboť nerespektuje právní názor soudu, který již 10. září 2014 uznal, že nám bylo neoprávněně vyřazeno nejméně pět set podpisů. Vedení Brna navíc ani nereagovalo na naše upozornění, aby vydalo opravné stanovisko, takže by spor nemusel soud zbytečně řešit,“ uvádí zmocněnec přípravného výboru Jakub Patočka.
Brno má totiž od 10. září 2014 usnesení krajského soudu ze dne 10. září 2014, spis. zn. 65A 5/2014, které sice neuznalo bezvadnost návrhu na vyhlášení referenda ze dne 1. srpna 2014, nicméně dokládá, že město chybně vyškrtlo nejméně pět set doložitelných osob a odhadem dalších téměř pět set osob.
Proto také soud vedení Brna logicky upozornil, že v navazujícím posuzování splnění obsahových náležitostí návrhu na konání referenda po odstranění vad by měl odpůrce vycházet i ze zjištění, která soud učinil v předcházejícím rozhodnutí ve věci místního referenda při přezkumu vad návrhu na konání referenda“.
„Už se ani nedivíme, že úředníci ignorují vůli nejméně 18,5 tisíc voličů vyhlásit o poloze nádraží referendum a že dokonce pohrdají i názory soudu, neboť jsou pod těžkým tlakem politiků ČSSD a ODS, kteří si rozhodně nepřejí, aby se v Brně takové referendum konalo. Museli by tím porušit dohody s těmi lobbyistickými skupinami, které potřebují nádraží odsunout, ačkoliv je to pro cestující veřejnost jednoznačně nevýhodné,“ zamýšlí se o důvodech obstrukcí Brna člen přípravného výboru Miroslav Patrik.
Přípravný výbor předložil dne 1. srpna celkem 21.101 podpisů, nicméně Brno jich 7,8 tisíc vyškrtlo. Následně výbor dne 1. září předložil dalších 5.884 podpisů, avšak město vyškrtlo 1 tisíc podpisů. Brno pak s ignorování názoru soudu dne 10. září 2014 výboru stanovisko, že ke splnění limitu 18.508 platných podpisů mu ještě chybí předložit 414 podpisů.
Přitom reálný stav je zcela opačný jiný, neboť Brno nezapočítalo soudem uznaných nejméně 525 podpisů, takže zákonný limit byl nejméně o 111 podpisů překonán (525 – 414).
Výbor chce téma referenda o poloze nádraží a způsobu jeho modernizace prostřednictvím návrhových soutěží využít ve volební kampani, aby kandidující strany a hnutí musely ještě před volbami ve dnech 10. a 11. října 2014 voličům jasně sdělit, zda jsou pro referendum, příp. jakou polohu nádraží preferují.
Občanskou alianci Referendum 2014 založily brněnské pobočky Dětí Země, Hnutí Duha a Masarykovy Demokratické Akademie. Podporují ji i další významné spolky jako je Greenpeace, Hnutí Brontosaurus či Nesehnutí. Do sběru podpisů se podstatně zapojila i brněnská Strana zelených, která sesbírala dva tisíce podpisů, a hnutí Žít Brno. Referendum podporuje rovněž TOP09, Česká pirátská strana a hnutí ANO.