Třístranná spolupráce pomůže k ochraně cenného území
19. 11. 2007 - BRNO/PRAHA [ČSOP Veronica / Econnect]
Řeky Morava a Dyje tvoří hranici mezi Českou republikou, Rakouskem a Slovenskem. Spolu s jejich záplavovými oblastmi představují neobyčejnou hodnotu nejen díky přírodní rozmanitosti, ale mají i významný vědecký, rekreační a vzdělávací potenciál. Toto území bylo zařazené mezi mokřady mezinárodního významu chráněné Ramsarskou úmluvou a je na seznamu území sítě Natura 2000 (soustava chráněných území evropského významu) ve všech třech zemích. I přesto čelí v současnosti plánům nepřiměřeného rozvoje, které navrhuje zařazení řeky Moravy do vodní cesty kanál Dunaj - Odra - Labe, hrozí zde výstavba čtyř mostů spolu s cestní sítí mezi rakouskou a slovenskou stranou, či znovuotevření otázky vodního díla Wolfsthal. Ochránci přírody zdůrazňují, že navrhované investiční projekty povedou ke snížení přírodní hodnoty území, změně vodního režimu, ztrátě druhové rozmanitosti a k nevratným ekologickým změnám. Kromě toho plánované stavby zničí rekreační možnosti pro místní obyvatele i návštěvníky.
Od společné ochrany si účastníci slavnostního aktu slibují nejen větší prestiž toho významného území, ale i sjednocení ochranných podmínek. Tak například zlepšení ochranných podmínek pro ryby v Rakousku či lepší péče o lesní biotopy v Česku. Jak řekl na slavnostním zasedání zástupce Veroniky Mojmír Vlašín : „Předáním diplomu jsme otevřeli dveře. Teď musíme vejít a začít pracovat.“
Ramsarská úmluva byla první mezinárodní smlouvou, která se speciálně zabývala ochranou mokřadních biotopů. Československo k této konvenci přistoupilo až v roce 1990 a po rozdělení federace se účastnickým státem stala i Česká republika. Do seznamu mezinárodně významných mokřadů byly zařazeny i mokřady dolního toku Dyje včetně Novomlýnských nádrží. Tato tzv. ramsarská lokalita navazuje na ramsarské lokality v Rakousku a na Slovensku.
O vyhlášení mezinárodního mokřadu usilovali uvedené nevládní organizace za spolupráce WWF international už od roku 1993. Za toto úsilí dostala tato občanská sdružení v roce 2002 světovou cenu za ochranu mokřadů (Ramsarská cena ) Jejich úsilí bylo završeno až nyní, po 15 letech vyhlášením ochrany a udělením diplomu.