eEurope+2003: Akční plán budování digitální ekonomiky
22. 7. 2002 - PRAHA [Econnect]
Zpráva byla zveřejněna v průběhu Evropské ministerské konference Informační společnost (EMCIS) - Spojujeme Evropu, která se konala v červnu 2002 ve slovinské Lublani. Cílem akčního plánu eEurope+ je pomoci urychlit reformu a modernizaci ekonomik kandidátských zemí EU, podpořit vytváření kapacit a institucí, zlepšit celkovou konkurenceschopnost a posílit sociální soudržnost. Iniciativa eEurope+ vychází ze základního předpokladu, že všem občanům má být poskytnuta možnost přístupu k ekonomicky dostupným komunikačním službám tak, aby nedocházelo k diskriminaci určitých skupin obyvatelstva.
Tento akční plán má čtyři základní cíle:
1. urychlení realizace základních stavebních prvků informační společnosti
2. levnější, rychlejší a bezpečnější internet
3. investice do lidí a kvalifikace
4. podpora používání internetu
a dále celou řadu opatření v oblasti elektronického obchodu, vzdělávání, elektronického zdravotnictví, elektronické veřejné správy, dopravy a životního prostředí.
Zpráva zpracovaná ÚVISem v červnu letošního roku velmi přehledným způsobem s využitím grafů znázorňuje dostupnost a možnosti využití internetu a informačních technologií v jednotlivých kandidátských zemích ve srovnání s průměrem EU. Z tohoto srovnání je jasně patrné, že kandidátské země značně zaostávají za průměrem EU v této oblasti a jedinými vyjímkami jsou Malta a překvapivě také Estonsko, kde má zvyšování dostupnosti internetu a rozvoj informačních technologií vysokou prioritu. Rozdíl mezi průměrem EU a průměrem kandidátských zemí je označován jako tzv. "digitální propast", jejíž překonání je hlavním motivem pro realizací programu eEurope+.
Za nejvýznamnější faktor snižující možnosti využívání internetu v kandidátských zemích jsou považovány vysoké náklady spojené s používáním internetu přes nejrozšířenější pevné telefonní linky. Zpráva také konstatuje nízkou míru využití alternativních způsobů připojení k internetu jako jsou například rozvody kabelové televize, bezdrátové místní smyčky nebo technologie DSL. V tomto ohledu je zdůrazňována potřeba zvyšování konkurence jako cesta ke snižování cen. Jako další problémové oblasti je označován malý počet počítačů s připojením k internetu na školách všech stupňů, malý počet míst veřejného přístupu k internetu a pomalý rozvoj elektornické veřejné správy a místní samosprávy.
Celou zprávu ve formátu PDF můžete najít zde.