Český západ zve na putování k živému Betlému
15. 12. 2010 - PRAHA [Econnect]
„Putování k živému Betlému je již tradiční předvánoční akce občanského sdružení Český západ, které působí v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě a okolí na Toužimsku a Tepelsku. Na putování každoročně zveme nejen obyvatele Dobré Vody, ale všechny naše přátele, příznivce a všechny lidi dobré vůle. Zúčastnit se může opravdu každý. Putování začíná před naším sídlem, kde si nejdříve společně secvičíme koledy a teprve pak se vydáváme na krátké putování ztichlou zimní krajinou v okolí Dobré Vody. Letos nás budou hudebně doprovázet hudebníci z bandu NeTřeBa,“ přibližuje průběh akce Eva Haunerová z Českého západu.
„Cestou potkáváme anděly a pastýře, kteří nám ukazují správný směr do Betléma. Děti většinou pospíchají dopředu do dálky, aby jako první zhlédly světlem ozářené tajemství. U Betléma pak společně v kruhu kolem Marie s Josefem zpíváme koledy na oslavu narození Ježíše. Když je dozpíváme, rozloučíme se se svatou rodinou a vracíme se zpět k sídlu Českého západu, kde děti nalézají rozzářený vánoční strom s nadílkou,“ doplňuje Eva Haunerová. Putování se každoročně účastní například bratři trapisté z nedalekého kláštera v Novém Dvoře, tajemník Rady vlády pro národnostní menšiny pan Milan Pospíšil a další hosté.
Kdo se nebude moci podívat do Dobré Vody osobně, má možnost se rovněž v úterý 21. prosince ve 22.05 hodin usadit před obrazovku České televize a na programu ČT2 sledovat premiéru dokumentu s názvem Český západ, který v Dobré Vodě natáčela během celého roku režisérka Alena Hynková.
„Velice děkujeme všem našim příznivcům, dobrovolníkům, dárcům, partnerům a spolupracovníkům za podporu v letošním roce a všem lidem dobré vůle přejeme vše dobré do roku 2011. Těšíme se, že s mnohými se potkáme právě na putování k živému Betlému,“ uzavírá Eva Haunerová.
Cílem Českého západu je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody a okolí na Toužimsku a Tepelsku skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Český západ v Plzni provozuje dobročinný obchod BUŤI. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR. Práce Českého západu byla 1. prosince 2009 oceněna cenou Gypsy Spirit.